Prihlásiť sa Prihlásiť sa | Registrácia Nová registrácia
EchoLink | Rescue Online | Escape Online | Sereď Online | Sereď Online - archív | Reportér 24

ISSN 1338-0389   Dnes je 25. 5. 2019, meniny oslavuje: , zajtra RSS Export článkov
Top panel

Rubriky

Aby sa letné kúpanie neskončilo tragicky

Prezídium PZSR |MM| Začínajú prázdniny a kúpanie sa stáva hlavným programom počas dňa. Príjemným ochladením počas horúcich letných dní je kúpanie na prírodných či umelých kúpaliskách. Avšak aj tu treba byť ostražitý a zbytočne neriskovať. Veľmi dôležité je vchádzať do vody pomaly a ovlažovať sa postupne. Prehriaty organizmus totiž nemusí vždy zvládnuť prechod z tepla do studenej vody. Taktiež alkohol zvyšuje riziko utopenia.

V priebehu minulého roka sa utopilo 92 osôb, 27 bolo pod vplyvom alkoholu a telesné orgány zlyhali v 18 prípadoch.Najväčšie riziko utopenia predstavovali tečúce vody, tie si zobrali život 40 osôb. Netečúce vody si vyžiadali 22 obetí a priehrady 16. V bazénoch sa utopili dvaja. Čo sa týka vekovej kategórie, vo vode prišli o život štyri deti do 10 rokov, osem mladých ľudí do 20 rokov. Od 20 do 40 rokov sa utopilo 26 osôb, do 50 rokov 18 osôb. Rizikovou kategóriou sú aj staršie osoby,  do 60 rokov sa utopilo 20 ľudí a nad 60 rokov 16 osôb.V drvivej väčšine išlo o osoby mužského pohlavia. V roku 2011 sa upotilo 124 osôb, v roku 2010 takto prišlo o život 129 osôb, v roku 2009 120 ľudí a o päť menej v roku 2008.Aby bolo kúpanie príjemným oddychom, a nie hazardom s vlastným zdravím, treba dodržiavať nasledujúce zásady:

Na prírodných kúpaliskách

·        Nevstupujte do neznámej stojatej či tečúcej vody.

·        Rešpektujte označenia zákazu kúpania a upozornenia v okolí vodnej plochy.

·        Do hlbokej vody by mali ísť iba zdatní plavci a ani tí nie jednotlivo.

·        Do vody vstupujte postupne, vyhýbajte sa prudkému ochladeniu organizmu.

·        Ak ste pili alkohol, na kúpanie radšej zabudnite.

Na umelých kúpaliskách

·        Pred vstupom do bazéna sa osprchujte.

·        Rešpektujte výstražné označenia pri bazéne.

·        Neskáčte hlavičky tam, kde je to zakázané. Môžete ublížiť nielen sebe, ale aj iným ľuďom.

Vždy majte svoje deti pod dozorom a nespúšťajte ich spod dohľadu. Každý predsa vie, že na nešťastie stačí aj zlomok sekundy. Taktiež nezaškodí naštudovať si základné pravidlá prvej pomoci a v telefóne mať uložené čísla na záchranné zložky pre prípad núdze. Pristupujme k svojim životom zodpovedne, aby zostali na letné prázdniny len pekné spomienky.


Komentáre k článku:

Komentovať môžu:
registrovaní menom
registrovaní nickom
›VŠETCI‹

UPOZORNENIE: Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.

Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.

Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy. Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

Pridať komentár
Kto je online
Vyhľadávanie
Zdravotnícke pomôcky Označenie inzercie
Posledné komentáre
Bottom panel

© www.regiononline.sk všetky práva vyhradené. Obsah novín je chránený autorským zákonom č. 618/2003 Z.z. a medzinárodným právom.
Prepis , šírenie, či ďalšie kopírovanie tohto obsahu alebo jeho časti, a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu vydavateľa alebo autora článku zakázané.
Design: © Mgr. Matej Fraňo Logo a názov novín: © Miloš Majko
Noviny sú aktualizované priebežne.
Články uverejnené na www.regiononline.sk neprechádzajú jazykovou korektúrou.
Redakcia a vydavateľ novín nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov. Redakcia a vydavateľ nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v novinách.

Webdesign