Prihlásiť sa Prihlásiť sa | Registrácia Nová registrácia
EchoLink | Rescue Online | Escape Online | Sereď Online | Sereď Online - archív | Reportér 24

ISSN 1338-0389   Dnes je 26. 5. 2019, meniny oslavuje: , zajtra RSS Export článkov
Top panel

Rubriky

Aj cez Slovensko prechádza Stredoeurópska mariánska cesta

159

Gergely Juhász |MM|  Dňa 29.mája 2013 sa zišli v Nových Zámkoch zástupcovia organizácii Klub slovenských turistov (KST), Mária Út Közhasznú Egyesület  (MUTKE - Maďarsko) a občianskeho združenia Via Mariae (VM), aby podpísali trojstrannú dohodu a budúcej spolupráci. Týmto aktom vytvorili podmienky pre budovanie Stredoeurópskej mariánskej cesty na území Slovenska.

Stredoeurópska mariánska cesta je sieť pútnických trás, ktorá spája viac ako 150 mariánskych pútnických miest v stredoeurópskom regióne. Táto sieť má dve hlavné diagonály. V smere západ - východ spája pútnické miesta Mariazell (Rakúsko) a Csíksomlyó (Sumuleu Ciuc, Sedmohradsko - Rumunsko) a v smere sever - juh pútnické miesta Czestochowa (Poľsko) a Medjugorje (Bosna-Hercegovina). Hlavná diagonála sever - juh prechádza aj cez územie Slovenska, pričom zo smeru od Maďarska prekračuje štátnu hranicu v Šahách a na severe Slovenska, za Trstenou, opúšťa naše územie smerom do Poľska. Putovanie po tejto pútnickej trase poskytuje ojedinelý zážitok čo sa týka spoznania prírodných a kultúrnych hodnôt Strednej Európy, zároveň, poskytuje pre pútnika aj spiritualitu a duchovné obohatenie.

Predseda KST Peter Perhala, predseda MUTKE Dr. Szabó Tamás a predseda VM, Ing. Peter Patay podpísaním trojstrannej zmluvy o spolupráci sa dohodli na spoločných postupoch v súvislosti s vytýčením pútnických trás, získania finančných zdrojov pre zabezpečenie a posilnenie spolupráce a vypracovania marketingového programu pre popularizáciu Stredoeurópskej mariánskej cesty na Slovensku. Zároveň, strany sa zhodujú v tom, aby Stredoeurópska mariánska cesta, ako pútnická cesta Strednej Európy, bola začlenená do siete Európskych kultúrnych trás.

V súvislosti s budovaním Stredoeurópskej mariánskej cesty na Slovensku občianske združenie Via Mariae úzko spolupracuje so Zväzom skautov maďarskej národnosti (ZSMN). Taktiež boli uskutočnené niektoré úvodné rokovania o možnej spolupráci so zástupcami organizácie Slovenský skauting. V uplynulých dvoch rokoch sa uskutočnili tkz. - é pracovné púte, pričom bol prejdený úsek hlavnej diagonály „sever - juh“, Czestochowa – Medjugorje, na trase Šahy – Plášťovce - Hontianske Nemce – Banská Štiavnica – Zvolen - Banská Bystrica - Staré Hory - Liptovská Osada – Ružomberok - Oravský Podzámok – Trstená. V máji toho roku bola zorganizovaná a uskutočnená štvordňová pešia púť z Diakoviec do Šaštína. Ing. Ondrej Török, člen predsedníctva VM a koordinátor Stredoeurópskej mariánskej cesty na Slovensku, považuje budovanie mariánskych pútnických trás za vynikajúcu príležitosť, ako naplniť činnosť skautov hodnotným a užitočným programom. Zapojenie sa do tejto činnosti dáva príležitosť pre uskutočnenie skautských zákonov v každodennom živote. Jedná sa o osvojenie takých čností ako sú vzájomná pomoc, spolupatričnosť, zodpovednosť, láska k prírode, ohľaduplnosť, skromnosť, telesná a duchovná čistota. „V súčasnom svete sa čoraz viac ľudí vydáva na púť, a to za účelom nájdenia vnútorného pokoja. Je pre nás veľkou výzvou a zodpovednosťou, ale zároveň aj radosťou, že našou prácou môžeme vytvárať pre ľudí vhodné podmienky pre uskutočnenie tohto zámeru.“ – povedal Ing. Ondrej Török.

Bližšie informácie a Stredoeurópskej mariánskej ceste môžu dostať záujemcovia na webových stránkach www.mariaut.huwww.marianskacesta.sk.


Fotogaléria k článku:

159
Autor: Csilla Szabó, Gergely Bodzás
159
Autor: Csilla Szabó, Gergely Bodzás
159
Autor: Csilla Szabó, Gergely Bodzás


Komentáre k článku:

Komentovať môžu:
registrovaní menom
registrovaní nickom
›VŠETCI‹

UPOZORNENIE: Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.

Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.

Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy. Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

Pridať komentár
Kto je online
Vyhľadávanie
Zdravotnícke pomôcky Označenie inzercie
Posledné komentáre
Bottom panel

© www.regiononline.sk všetky práva vyhradené. Obsah novín je chránený autorským zákonom č. 618/2003 Z.z. a medzinárodným právom.
Prepis , šírenie, či ďalšie kopírovanie tohto obsahu alebo jeho časti, a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu vydavateľa alebo autora článku zakázané.
Design: © Mgr. Matej Fraňo Logo a názov novín: © Miloš Majko
Noviny sú aktualizované priebežne.
Články uverejnené na www.regiononline.sk neprechádzajú jazykovou korektúrou.
Redakcia a vydavateľ novín nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov. Redakcia a vydavateľ nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v novinách.

Webdesign