Prihlásiť sa Prihlásiť sa | Registrácia Nová registrácia
EchoLink | Rescue Online | Escape Online | Sereď Online | Sereď Online - archív | Reportér 24

ISSN 1338-0389   Dnes je 24. 8. 2019, meniny oslavuje: , zajtra RSS Export článkov
Top panel

Rubriky

Chodci v cestnej premávke

KRPZ Prešov |MM|  V roku 2012 došlo pri dopravných nehodách v Prešovskom kraji k usmrteniu 30 osôb, čo predstavuje pokles o 14 usmrtených osôb oproti minulému roku. Z uvedeného celkového počtu evidujeme až 11 usmrtených osôb ako nemotorových účastníkov cestnej premávky, čo predstavuje takmer 37 %-ný podiel. V 9 prípadoch sa jednalo o usmrtených chodcov, v 2 prípadoch evidujeme usmrtenie cyklistu pri dopravnej nehode. Aj keď nám celkový počet usmrtených osôb každým rokom klesá, podiel usmrtených nemotorových účastníkov cestnej premávky z ich celkového počtu narastá. Tento tak v priebehu rokov 2010 – 2012 tvorí zvýšenie až o 10,3 %! Vlani došlo na území kraja celkovo k 208 dopravným nehodám s účasťou chodca, z toho 62 na priechode pre chodcov. 68 dopravných nehôd zavinili práve chodci, ktorí sú druhým najčastejším vinníkom dopravných nehôd. V prípade tejto kategórie účastníkov cestnej premávky bola prítomnosť alkoholu zistená približne pri každej ôsmej dopravnej nehode zavinenej chodcom.

 

Ani začiatok roka 2013 nám ako sa zdá neprináša lichotivú bilanciu vo vývoji dopravno-bezpečnostnej situácie v tejto sledovanej kategórii účastníkov cestnej premávky. V priebehu mesiaca január evidujeme v Prešovskom kraji už 4 smrteľné dopravné nehody, pričom v 3 prípadoch sa fatálne následky týkajú chodcov. Už 6. januára usmrtil vodič motorového vozidla svojou bezohľadnou jazdou jednu chodkyňu na chodníku a druhú, s detským kočíkom ťažko zranil. 10. januára skončila pod kolesami motorového vozidla jedna z troch chodkýň prechádzajúcich cez cestu spoza vozidla. 21. januára vyhasol život ďalšieho chodca, ktorý spolu s ďalšími dvoma osobami čelil zrážke s autobusom.

 

Vo všetkých prípadoch sa pritom situácia dala zvládnuť inak, bez zbytočných tragických následkov. Stačí len dodržiavať všeobecne známe pravidlá cestnej premávky, a to tak zo strany vodičov motorových vozidiel ako aj zo strany chodcov. Nezabúdať na to, že v cestnej premávke máme okrem svojich práv predovšetkým povinnosti! Povinnosti voči sebe i voči druhým. A len ak ich budeme všetci vzájomne dodržiavať a správať sa k sebe navzájom ohľaduplne, môžeme sa priblížiť k stavu, keď náš pohyb po ceste či chodníku bude bezpečný. Tomu je potrebné a najmä v týchto zimných a sychravých dňoch, u vodičov – prispôsobiť rýchlosť svojej jazdy a zvýšiť pozornosť a obozretnosť za volantom, u chodcov – dbať na svoju vlastnú bezpečnosť pri prechádzaní cez cestu a v čase zníženej viditeľnosti sa dostupným spôsobom zviditeľniť! Chodci si musia uvedomiť, že v každom prípade zrážky s vozidlom sú to oni, čo vzhľadom na vzniknuté následky ťahajú za kratší koniec, bez ohľadu na to, kto nehodu zavinil.

 

Z dôvodu aktuálneho nepriaznivého vývoja dopravno-bezpečnostnej situácie v Prešovskom kraji budú v dňoch 23. 1., 24. 1. a 28. 1. 2013 v čase 06.00 – 09.00 hod. vykonané celokrajské osobitné kontroly zameraná na nemotorových účastníkov cestnej premávky.

  

          


Komentáre k článku:

Komentovať môžu:
registrovaní menom
registrovaní nickom
›VŠETCI‹

UPOZORNENIE: Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.

Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.

Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy. Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

Pridať komentár
Kto je online
Vyhľadávanie
Zdravotnícke pomôcky Označenie inzercie
Posledné komentáre
Bottom panel

© www.regiononline.sk všetky práva vyhradené. Obsah novín je chránený autorským zákonom č. 618/2003 Z.z. a medzinárodným právom.
Prepis , šírenie, či ďalšie kopírovanie tohto obsahu alebo jeho časti, a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu vydavateľa alebo autora článku zakázané.
Design: © Mgr. Matej Fraňo Logo a názov novín: © Miloš Majko
Noviny sú aktualizované priebežne.
Články uverejnené na www.regiononline.sk neprechádzajú jazykovou korektúrou.
Redakcia a vydavateľ novín nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov. Redakcia a vydavateľ nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v novinách.

Webdesign