Prihlásiť sa Prihlásiť sa | Registrácia Nová registrácia
EchoLink | Rescue Online | Escape Online | Sereď Online | Sereď Online - archív | Reportér 24

ISSN 1338-0389   Dnes je 23. 5. 2019, meniny oslavuje: , zajtra RSS Export článkov
Top panel

Rubriky

Digitalizácia kultúrneho dedičstva rezortných a mimorezortných pamäťových a fondových inštitúcií TTSK

159 Martin Benka: Štúdia svätca k oltárnemu obrazu v Kiripolci. 1938. Olej, plátno, 
          90x70,3 cm, zo zbierok Záhorskej galérie Jána Mudrocha v Senici

TTSK |MM| Ministerstvo kultúry Slovenskej republiky ako Sprostredkovateľský orgán pod Riadiacim orgánom pre Operačný program Informatizácia spoločnosti vyhlásilo dňa     14. februára 2012 Výzvu na predkladanie žiadostí o nenávratný finančný príspevok na realizáciu projektov „Digitalizácia kultúrneho dedičstva rezortných a mimorezortných pamäťových a fondových inštitúcií“  v rámci opatrenia 2.1 Digitalizácia obsahu pamäťových a fondových inštitúcií, jeho archivovanie, sprístupňovanie a zlepšenie systémov jeho získavania, spracovania a ochrany.

Trnavský samosprávny kraj  vypracoval  v rámci vyhlásenej výzvy na podávanie projektov  žiadosť o nenávratný finančný príspevok k projektu s názvom „Digitalizácia kultúrneho dedičstva rezortných a mimorezortných pamäťových a fondových inštitúcií TTSK“, ktorý bol v rámci vyhlásenej výzvy na podávanie projektov podaný na riadiaci orgán a následne schválený.

Vďaka schválenému projektu sa zdigitalizuje viac ako desaťtisíc zbierkových predmetov zo šiestich múzeí a dvoch galérií v zriaďovateľskej pôsobnosti Trnavského samosprávneho kraja, čo z dlhodobého hľadiska predstavuje dôležitý základ pre zvýšenie bezpečnosti zbierok, ako aj ich ďalšie využitie.

Na realizáciu uvedeného projektu získal Trnavský samosprávny kraj z európskych fondov nenávratný finančný príspevok v celkovej výške viac ako 1,5 milióna eur.

Samotná realizácia projektu digitalizácie sa začne v priebehu roka 2013 a ukončená bude najneskôr do leta 2015. V rámci udržateľnosti sa Trnavský samosprávny kraj zaviazal pokračovať v projekte minimálne ďalších päť rokov.

Medzi významné diela, ktoré plánuje Trnavský samosprávny kraj digitalizovať nepochybne patria aj dva obrazy Martina Benku zo Záhorskej Galérie Jána Mudrocha v Senici.

Cieľom digitalizácie je uľahčenie prístupu k zbierkovým predmetom tak pre odbornú, ako aj laickú verejnosť. Z dôvodu zvýšenia bezpečnosti zbierkových predmetov však bude mať laická verejnosť prístup asi len k tridsiatim percentám zdigitalizovaných predmetov.

Vzhľadom na časovú a technickú náročnosť realizácie digitalizácie zbierkových predmetov, bude proces samotnej digitalizácie realizovaný prostredníctvom externej firmy, ktorá zároveň počas uvedeného obdobia zaškolí odborného pracovníka, ktorý bude v digitalizácii pokračovať aj po skončení projektu.

Prínosom digitalizácie bude aj zriadenie špeciálneho digitalizačného pracoviska v priestoroch Západoslovenského múzea v Trnave, ktoré bude predstavovať centrálne pracovisko pre všetky múzeá a galérie TTSK.

Projekt je spolufinancovaný Európskou úniou z prostriedkov Európskeho fondu regionálneho rozvoja prostredníctvom Operačného programu Informatizácia spoločnosti.

 

Odkazy na stránky orgánov zabezpečujúce financovanie, koordinovanie a implementáciu projektu:

www.opis.gov.sk - riadiaci orgán

www.nsrr.sk - centrálny koordinačný orgán,

www.informatizacia.sk - sprostredkovateľský orgán.

 

"Tvoríme vedomostnú spoločnosť"


Fotogaléria k článku:

159 Martin Benka: Štúdia žobráka k obrazu svätého Martina v Kiripolci. 
         1938. Olej, plátno, 93x48,5 cm, zo zbierok Záhorskej galérie Jána Mudrocha v Senici
Autor: TTSK
Popis: Martin Benka: Štúdia žobráka k obrazu svätého Martina v Kiripolci. 1938. Olej, plátno, 93x48,5 cm, zo zbierok Záhorskej galérie Jána Mudrocha v Senici
159
Autor: TTSK
159
Autor: TTSK

Zobraziť všetky fotografie
159 Európska Únia, Európsky fond regionálneho rozvoja
Autor: TTSK
Popis: Európska Únia, Európsky fond regionálneho rozvoja
159
Autor: TTSK

Skryť všetky fotografie

Komentáre k článku:

Komentovať môžu:
registrovaní menom
registrovaní nickom
›VŠETCI‹

UPOZORNENIE: Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.

Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.

Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy. Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

Pridať komentár
Kto je online
Vyhľadávanie
Zdravotnícke pomôcky Označenie inzercie
Posledné komentáre
Bottom panel

© www.regiononline.sk všetky práva vyhradené. Obsah novín je chránený autorským zákonom č. 618/2003 Z.z. a medzinárodným právom.
Prepis , šírenie, či ďalšie kopírovanie tohto obsahu alebo jeho časti, a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu vydavateľa alebo autora článku zakázané.
Design: © Mgr. Matej Fraňo Logo a názov novín: © Miloš Majko
Noviny sú aktualizované priebežne.
Články uverejnené na www.regiononline.sk neprechádzajú jazykovou korektúrou.
Redakcia a vydavateľ novín nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov. Redakcia a vydavateľ nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v novinách.

Webdesign