Prihlásiť sa Prihlásiť sa | Registrácia Nová registrácia
EchoLink | Rescue Online | Escape Online | Sereď Online | Sereď Online - archív | Reportér 24

ISSN 1338-0389   Dnes je 23. 5. 2019, meniny oslavuje: , zajtra RSS Export článkov
Top panel

Rubriky

Dnes si svet pripomína Pamätný deň rómskeho holokaustu

159

RPA |MM|  Poslanec NR SR a splnomocnenec vlády SR pre rómske komunity Peter Pollák si včera pripomenul Pamätný deň rómskeho holokaustu položením venca k pamätníku obetí rómskeho holokaustu v Hanušovciach nad Topľou. Stalo sa tak za účasti predstaviteľov samosprávy, úradu splnomocnenca ako aj predstaviteľov rôznych neziskových združení a aktivistov. 

Dnes (2. augusta) položí Pollák vence k pamätníkom obetí rómskeho holokaustu aj v Múzeu Slovenského národného povstania v Banskej Bystrici (o 10.00) a o 15.30 v Dunajskej Strede. Večer sa v bratislavskej Redute uskutoční aj slávnostný koncert, ktorý bude naživo vysielať STV2.

Pamätný deň rómskeho holokaustu si pripomínajú nielen Rómovia vo svete na pamiatku likvidácie tzv. Cigánskeho tábora v koncentračnom tábore v Auschwitzi-Osvienčime.

Osvienčim je dôležitým miestom aj pri poznávaní dejín rómskeho holokaustu. V poľskom Osvienčime (Auschwitz-Birkenau) bol najväčší koncentračný tábor pre európskych Rómov zriadený v decembri 1942. Do tábora postupne priviezli okolo 20 000 Rómov zo Slovenska, Čiech a Moravy, Holandska, Belgicka, severného Francúzska, Poľska a štátov vtedajšieho Sovietskeho zväzu. Väčšina z nich tu našla svoju smrť. 

Od začiatku 90. rokov minulého storočia, predovšetkým z iniciatívy poľských Rómov a medzinárodných rómskych organizácií je 2. august Pamätným dňom rómskeho holokaustu. Bol ním vyhlásený na pamiatku obetí nacistického vraždenia v Osvienčime, kde v noci z 2. na 3. augusta 1944 zavraždili v plynových komorách 2897 rómskych mužov, žien a detí.Otázka rómskeho holokaustu je stale viac v centre pozornosti politikov. Koncom decembra 2007 poslanci hornej komory nemeckého parlamentu prijali rezolúciu vyzývajúcu na vybudovanie pamätníka miliónov obetí nacistického holokaustu Rómov a Sintov. Výzva prišla 65 rokov po tom, ako veliteľ SS Heinrich Himmler podpísal tzv. Osvienčimský výnos, ktorý nariadil deportáciu príslušníkov týchto etnických skupín z územia Nemeckej ríše a k nej pripojených území do koncentračných táborov.

 Dekrét zo 16. decembra 1942 viedol k vyhladeniu najmenej pol milióna Rómov a Sintov. 

Predseda Bundesratu Ole von Beust zdôraznil potrebu pripomínať si tragickú históriu spojenú s týmito dvoma komunitami, ktoré s populáciou 12 miliónov predstavujú najväčšiu menšinu na území Európskej únie.

 

Systém koncentračných táborov na území Poľska začal fungovať od mája 1940. Do Osvienčimu spočiatku zvážali väzňov z preplnených poľských väzení, ale tábor sa postupne stal najväčším miestom likvidácie ľudí počas Druhej svetovej vojny. Zvážali tam sovietskych vojenských zajatcov a Židov z celej Európy. Boli dni, kedy bol  počet väzňov vyšší ako 100 tisíc. Nemeckí inžinieri „značne zlepšili" v roku 1943 na príkaz Hitlera, ako sa hovorilo v správach, proces hromadnej likvidácie ľudí. V súlade s táborovými hláseniami sa za deň likvidovalo vyše 4 tisíc zajatcov.V Osvienčime zavraždili celkovo počas vojny asi jeden a pol milióna osôb. Na základe iných údajov tam zahynulo asi 5 miliónov. Taký rozdiel v číslach sa vysvetľuje tým, že mnohých tých chorých alebo ranených, ktorí prišli do táboru, zabili zrazu a neregistrovali ich na  zoznamoch táboru. Nepočítali sa ani tí, kto zomrel v dôsledku hladu, ťažkej práce a zdravotníckych experimentov prevádzaných nacistickými lekármi.

V Osvienčime sa v roku 1947 odhalil memoriálny komplex. V barakoch sú zastúpené expozície všetkých krajín, ktorých občanov zavraždili v tábore cez Druhú svetovú vojnu. Je medzi nimi aj expozícia venovaná pamiatke rómskeho holokaustu.


Komentáre k článku:

Komentovať môžu:
registrovaní menom
›REGISTROVANÍ NICKOM‹
všetci

Pre pridávanie komentárov k článkom sa prihláste. Ak nemáte prihlasovacie meno a heslo, zaregistrujte sa tu.

Kto je online
Vyhľadávanie
Internet Označenie inzercie
Posledné komentáre
Bottom panel

© www.regiononline.sk všetky práva vyhradené. Obsah novín je chránený autorským zákonom č. 618/2003 Z.z. a medzinárodným právom.
Prepis , šírenie, či ďalšie kopírovanie tohto obsahu alebo jeho časti, a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu vydavateľa alebo autora článku zakázané.
Design: © Mgr. Matej Fraňo Logo a názov novín: © Miloš Majko
Noviny sú aktualizované priebežne.
Články uverejnené na www.regiononline.sk neprechádzajú jazykovou korektúrou.
Redakcia a vydavateľ novín nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov. Redakcia a vydavateľ nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v novinách.

Webdesign