Prihlásiť sa Prihlásiť sa | Registrácia Nová registrácia
EchoLink | Rescue Online | Escape Online | Sereď Online | Sereď Online - archív | Reportér 24

ISSN 1338-0389   Dnes je 22. 7. 2019, meniny oslavuje: , zajtra RSS Export článkov
Top panel

Rubriky

Dopravná nehodovosť na cestách v Žilinskom kraji za rok 2012

KRPZ Žilina |MM| Bezpečnosť dopravy je nielen vážnym dopravným, ale aj spoločenským a ekonomickým problémom. V posledných rokoch polícia zaznamenala enormný nárast motorových vozidiel na cestách, čím vznikajú väčšie nároky na kvalitu cestnej siete a zvyšujú sa požiadavky na dopravu a jej bezpečnosť. Dopravná nehodovosť sa spája s následkami na zdraví predovšetkým s nenahraditeľnými stratami na ľudských životoch a s veľkými materiálnymi škodami.

Jedným zo základných cieľov pre dopravnú políciu na rok 2012 bolo zníženie dopravnej nehodovosti s následkami na zdraví oproti roku 2011. To, že tento cieľ úspešne dopravná polícia v Žilinskom kraji splnila, hovoria aj nasledovné čísla štatistických ukazovateľov.

Žilinský kraj patrí v rámci Slovenskej republiky medzi kraje, ktoré majú najvyšší počet dopravných nehôd, ale geografická poloha a dopravná situácia, predovšetkým nevybudovaná cestná sieť diaľnic a rýchlostných ciest, ho k tomu predurčujú. V Žilinskom kraji je 494,72 km ciest I. triedy, 308,01 km ciest II. triedy a 1 188 km ciest III. triedy, pričom iba 66,28 km diaľnic a 19,98 km rýchlostných ciest. Dohromady je na cestách v Žilinskom kraji 13 väčších alebo menších horských priechodov, pričom väčšina z nich je využívaných tranzitnou nákladnou dopravou, ktorá negatívne pôsobí predovšetkým na plynulosť cestnej premávky. Avšak aj napriek tomuto, bolo v roku 2012 na cestách v Žilinskom kraji zaevidovaných o 207 dopravných nehôd menej ako v roku 2011. V čom minulý rok Žilinský kraj vynikal medzi ostatnými krajmi Slovenskej republiky, bol pokles v počte dopravných nehôd, pri ktorých došlo k zraneniu. V roku 2012 bolo na cestách v Žilinskom kraji 569 dopravných nehôd, pri ktorých došlo k zraneniu, čo je až o 114 dopravných nehôd menej ako v roku 2011. V priebehu roka 2012 bolo 36 dopravných nehôd, pri ktorých došlo k strate 42 ľudských životov, potešujúci je však fakt, že takýchto nehôd bolo o 3 menej ako v roku 2011 aj napriek tomu, že počet usmrtených osôb bol rovnaký. Aj v súvislosti s počtom ťažko a ľahko zranených osôb pri dopravných nehodách zaznamenala dopravná polícia v Žilinskom kraji klesajúcu tendenciu. Pri ťažko zranených osobách bol tento pokles o 12 osôb oproti roku 2011 a pri ľahko zranených až o 184 osôb.

Polícia, z hľadiska jednotlivých dní, vodičov upozorňuje predovšetkým na zvýšenú dopravnú nehodovosť v piatky (328 dopravných nehôd v roku 2012) a štvrtky (305 dopravných nehôd v roku 2012). V rámci dňa polícia evidovala zvýšený výskyt dopravných nehôd v časovom intervale od 12.00 hod. do 16.00 hod., kedy dochádza k postupnému zvyšovaniu pohybu motorových vozidiel po cestách v rámci poobedňajšej dopravnej špičky. V tomto období bolo v roku 2012 zaevidovaných 488 dopravných nehôd, čo predstavuje takmer štvrtinu z celkového počtu dopravných nehôd na cestách v Žilinskom kraji.

Podľa intenzity dopravy sú najviac zaťažené cesty I/11 a I/18, ktoré v súčasnej dobe už kapacitne nevyhovujú. Cesta I/11 predstavuje hlavný medzinárodný ťah E 75 zo Svrčinovca štátnej hranice s Českou republikou až po Žilinu a cesta I/18 prechádza celým Žilinským krajom od Makova štátnej hranice  s Českou republikou až po Važec a hranicu s Prešovským krajom ako medzinárodný ťah E 50. K zníženiu dopravnej nehodovosti a k zvýšeniu plynulosti motorových vozidiel v cestnej premávke na týchto komunikáciách, by jednoznačne pomohla výstavba diaľničných úsekov diaľnice D1 Hričovské Podhradie – Ivachnová a diaľnice D3 Žilina – Svrčinovec. V súčasnosti prebieha v Žilinskom kraji výstavba diaľničného úseku diaľnice D1 Dubná skala – Turany, pričom pri jej realizácii dochádza k znižovaniu plynulosti cestnej premávky na ceste I/18, predovšetkým v miestach styku diaľnice s cestou I/18, a to v križovatkách Dubná skala, Martin a Turany. Polícia  apeluje na vodičov motorových vozidiel, aby boli trpezliví, disciplinovaní a dodržiavali rýchlosť a zákaz predchádzania, upravený dočasným dopravným značením.

Bezpečnosť dopravy na cestách je miera celospoločenského úsilia vyjadrená kvalitou cestnej infraštruktúry, zručnosťou vodičov a úrovňou informačno-technických prostriedkov, pričom podiel Policajného zboru na nej spočíva v ochrane účastníkov pred nízkou disciplinovanosťou a ohľaduplnosťou. Dopravná polícia však nie je jedinou zložkou v systéme orgánov štátnej a súkromnej správy, ktorá sa podieľa na zvyšovaní bezpečnosti a plynulosti cestnej premávky.  Dôležitá je aj spolupráca so správcami komunikácií a cestnými správnymi orgánmi, ktorá by mala viesť k zefektívneniu prijímaných opatrení dopravnou políciou. V roku 2013 sa dopravná polícia zameriava najmä na zníženie počtu dopravných nehôd s následkami na živote a zdraví.

 


Komentáre k článku:

Komentovať môžu:
registrovaní menom
registrovaní nickom
›VŠETCI‹

UPOZORNENIE: Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.

Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.

Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy. Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

Pridať komentár
Kto je online
Vyhľadávanie
Zdravotnícke pomôcky Označenie inzercie
Posledné komentáre
Bottom panel

© www.regiononline.sk všetky práva vyhradené. Obsah novín je chránený autorským zákonom č. 618/2003 Z.z. a medzinárodným právom.
Prepis , šírenie, či ďalšie kopírovanie tohto obsahu alebo jeho časti, a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu vydavateľa alebo autora článku zakázané.
Design: © Mgr. Matej Fraňo Logo a názov novín: © Miloš Majko
Noviny sú aktualizované priebežne.
Články uverejnené na www.regiononline.sk neprechádzajú jazykovou korektúrou.
Redakcia a vydavateľ novín nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov. Redakcia a vydavateľ nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v novinách.

Webdesign