Prihlásiť sa Prihlásiť sa | Registrácia Nová registrácia
EchoLink | Rescue Online | Escape Online | Sereď Online | Sereď Online - archív | Reportér 24

ISSN 1338-0389   Dnes je 26. 5. 2019, meniny oslavuje: , zajtra RSS Export článkov
Top panel

Rubriky

Eurokomisárka Kristalina Georgieva ocenila pripravenosť Slovenska pomáhať pri katastrofách doma aj vo svete

159

MVSR |MM|  Slovensko je dobre pripravené, aby chránilo životy svojich občanov pri katastrofách a pomáhalo aj iným krajinám v prípade núdze. Po stretnutí s podpredsedom vlády a ministrom vnútra Robertom Kaliňákom to vyhlásila európska komisárka pre medzinárodnú spoluprácu, humanitárnu pomoc a krízové opatrenia Kristalina Georgieva, ktorá 23. novembra 2012 navštívila Slovenskú republiku.

Počas svojej návštevy sa eurokomisárka priamo v teréne oboznámila s možnosťami slovenských záchranárov zasiahnuť pri krízových udalostiach doma a vo svete. „Slovensko je jedna z tých členských krajín Európskej únie, ktorá prispieva najviac, keď je potreba prejaviť solidaritu,“ vyhlásila komisárka.

Slovenská republika sa aktívne zapája do poskytovania humanitárnej pomoci do zahraničia, či už formou materiálnej alebo priamej finančnej pomoci. Ministerstvo vnútra SR od roku 1999 do roku 2012 poskytlo zo svojich zásob materiálnu humanitárnu pomoc za viac ako sedem miliónov eur. Pri odstraňovaní následkov katastrof pomáhali v postihnutých oblastiach aj priamo slovenskí záchranári.

Kristalina Georgieva vyjadrila svoje uznanie tak profesionálnym, ako aj dobrovoľným záchranárom zo Slovenska. Spolu s Robertom Kaliňákom sa zároveň zhodli na potrebe podpory dobrovoľníctva u hasičských a záchranných zložiek. Žiadna členská krajina EÚ nie je podľa eurokomisárky tak bohatá, aby si mohla dovoliť držať taký počet hasičov a záchranárov, ako je potrebné v prípade naozajstného nešťastia. Rovnako sa vyjadril aj minister vnútra, podľa ktorého počet našich profesionálnych hasičov nie je dostatočný, aby boli schopní reagovať na všetky veľké pohromy a katastrofy. „Preto tu je priestor aj pre dobrovoľníkov,“ povedal minister vnútra. „Sú veľmi efektívni, ďaleko lacnejší ako štát,“ dodal. Robert Kaliňák pripomenul, že podpora rozvoja dobrovoľníctva je aj súčasťou programového vyhlásenia vlády SR.

V tejto súvislosti hovoril minister vnútra s eurokomisárkou aj o zámere vytvoriť Európsky dobrovoľnícky zbor pre humanitárnu pomoc, ktorý by mal byť pripravený pohotovo reagovať na krízové situácie kdekoľvek vo svete.

Európskej komisárke sa v Bratislave na nábreží Dunaja predviedli profesionálne zložky hasičov a záchranárov. Sledovať mohla prezentáciu mobilných kontrolných chemických laboratórií, prezentáciu vybudovania modulu núdzového ubytovania a jeho vybavenie pre 15 osôb, ako aj ukážky hasičskej techniky. V Trnave zas Dobrovoľné hasičské združenie POLE pripravilo prezentáciu špeciálnej zásahovej techniky určenej pre manažment katastrof, ako aj nácvik evakuácie detí základnej školy pri povodniach.

Počas návštevy na Slovensku sa eurokomisárka stretla aj s ministrom zahraničných vecí a európskych záležitostí Miroslavom Lajčákom a so zástupcami mimovládnych organizácií aktívnych v humanitárnej oblasti.


Komentáre k článku:

Komentovať môžu:
registrovaní menom
registrovaní nickom
›VŠETCI‹

UPOZORNENIE: Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.

Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.

Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy. Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

Pridať komentár
Kto je online
Vyhľadávanie
Internet Označenie inzercie
Posledné komentáre
Bottom panel

© www.regiononline.sk všetky práva vyhradené. Obsah novín je chránený autorským zákonom č. 618/2003 Z.z. a medzinárodným právom.
Prepis , šírenie, či ďalšie kopírovanie tohto obsahu alebo jeho časti, a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu vydavateľa alebo autora článku zakázané.
Design: © Mgr. Matej Fraňo Logo a názov novín: © Miloš Majko
Noviny sú aktualizované priebežne.
Články uverejnené na www.regiononline.sk neprechádzajú jazykovou korektúrou.
Redakcia a vydavateľ novín nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov. Redakcia a vydavateľ nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v novinách.

Webdesign