Prihlásiť sa Prihlásiť sa | Registrácia Nová registrácia
EchoLink | Rescue Online | Escape Online | Sereď Online | Sereď Online - archív | Reportér 24

ISSN 1338-0389   Dnes je 26. 5. 2019, meniny oslavuje: , zajtra RSS Export článkov
Top panel

Rubriky

Fotografi predstavia fotografie zo života človeka v galérii v Trnave

159

Malá synagóga v Trnave |MM| Trojica autorov Jindřich Štreit, Matúš Zajac a Andrej Lojan predstaví svoje fotografie na výstave s názvom Variácie – zo života človeka, ktorá bude prebiehať od 6. júna do 11. júla 2013 v priestoroch galérie Malá synagóga v Trnave. Vernisáž za prítomnosti autorov sa uskutoční 6. júna 2013 o 18.00 hod. Výstava je predajná.

 

Verejnosť má na nej možnosť vidieť najvýznamnejšie fotografie z dlhoročnej tvorby medzinárodne uznávaného českého dokumentárneho fotografa Jindřicha Štreita, ktorý bol v čase bývalého režimu za svoju tvorbu väznený, sledovaný a mal zakázané pokračovať vo fotografovaní. V dejinách fotografie je tento prípad pravdepodobne unikátny. Sila jeho nadčasových fotografií však spočíva v neutíchajúcej vnútornej naliehavosti autora vypovedať o živote zväčša obyčajných ľudí na dedine, o ich radostiach i strastiach, medziľudských vzťahoch, o primárnej ľudskosti.

 

Matúš Zajac sa predstaví svojim cyklom čiernobielych portrétov významných osobností, ktoré boli tiež zastúpené na jeho výstave v rámci Mesiaca fotografie v Bratislave aj v zahraničí. K portrétovaniu osobností kultúrneho a spoločenského života pristupuje ako dokumentárny fotograf s jasným rukopisom. Portrétovaného sa vždy snaží zasadiť do prostredia, ktoré za využitia dokonalej kompozície a svetla je určujúce pre výraz a podčiarknutie charakteru toho ktorého človeka. Nejde o celebrity umelo vytvoreného mediálneho prostredia, ale o ľudí výnimočných kvalít, z ktorých už niektorí, žiaľ, nie sú medzi nami, napr. Egon Bondy alebo Ján Johanides.

 

Andrej Lojan predstaví výber fotografií zo svojej voľnej dokumentárnej tvorby. Ako fotograf mladšej generácie sa vo svojej tvorivej interpretácii snaží umelecky dotýkať rôznych detailov života, ako i spracovávať vnímanie skutočných hodnôt a tém, týkajúcich sa sociálnych otázok a krásy duchovna v dnešnom svete.

 

Výstava ponúka divákom priestor pre zamyslenie sa nad obsahovým významom dokumentárnej fotografie pre dnešnú spoločnosť, ktorej prínos nespočíva ani tak v aktuálnosti ako v nadčasovosti, kde fotografie sú plné vnútorné napätia. Autori sa prostredníctvom svojich fotografií zamýšľajú nad závažnými otázkami a od diváka očakávajú ich ďalšiu interpretáciu. „Pretože život so svojimi osobitosťami skrze človeka je príliš pestrý na to, aby sme o ňom prestali hovoriť“, vysvetľuje zámer výstavy jej kurátorka Ivana Pástorová.

 

Výstava bude prístupná od 6.6. – 11.7. 2013 v priestoroch galérie Malá synagóga v Trnave (Haulíková 3, Trnava). Vernisáž sa uskutoční 6. júna o 18.00 hod.  

Viac informácií o výstave na www.maxgallery.sk


Komentáre k článku:

Komentovať môžu:
registrovaní menom
registrovaní nickom
›VŠETCI‹

UPOZORNENIE: Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.

Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.

Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy. Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

Pridať komentár
Kto je online
Vyhľadávanie
Internet Označenie inzercie
Posledné komentáre
Bottom panel

© www.regiononline.sk všetky práva vyhradené. Obsah novín je chránený autorským zákonom č. 618/2003 Z.z. a medzinárodným právom.
Prepis , šírenie, či ďalšie kopírovanie tohto obsahu alebo jeho časti, a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu vydavateľa alebo autora článku zakázané.
Design: © Mgr. Matej Fraňo Logo a názov novín: © Miloš Majko
Noviny sú aktualizované priebežne.
Články uverejnené na www.regiononline.sk neprechádzajú jazykovou korektúrou.
Redakcia a vydavateľ novín nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov. Redakcia a vydavateľ nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v novinách.

Webdesign