Prihlásiť sa Prihlásiť sa | Registrácia Nová registrácia
EchoLink | Rescue Online | Escape Online | Sereď Online | Sereď Online - archív | Reportér 24

ISSN 1338-0389   Dnes je 26. 5. 2019, meniny oslavuje: , zajtra RSS Export článkov
Top panel

Rubriky

Hrou Naruby chce divadlo NoMantinels dodať odvahu LGBTI ľuďom

159

NOMANTINELS divadlo |MM| Novú inscenáciu Naruby predstaví divadelný súbor NoMantinels už v nedeľu 25. a v pondelok 26. novembra. Diváci a diváčky si hru môžu pozrieť v priestoroch bratislavského divadla Meteorit. Predstavenia sa začínajú o 19.00. Hra približuje, ako zasiahne do fungovania rodiny skutočnosť, keď má dieťa inú sexuálnu a citovú orientáciu. Autor hry Róbert Pakan sa inšpiroval pri písaní skutočnými príbehmi a viaceré pasáže sú autobiografické. „Postava matky v hre je sčasti mojou vlastnou mamou. Môj osobný coming out nebol a stále nie je pre ňu ľahký, čo je aj v hre vyobrazené,“poodhalil autor.

 

Dej sa odohráva v kúpeľoch, kam homosexuálne orientovaný mladík zavolá rodičov. Dúfa, že po relaxačných procedúrach budú schopní prijať jeho skutočnú identitu. „Coming out, teda prijatie seba ako lesby, geja, bisexuálneho, transrodového a intersexuálneho človeka, ako aj zdôverenie sa so svojou inou citovou orientáciou a transrodovou identitou je dôležitým medzníkom v živote LGBTI človeka. Spája sa so strachom, úzkosťou, obavami, čo s ním/čo s ňou bude, ale s aj s nádejou, že ich život bude lepší,“ komentoval režisér hry Andrej Kuruc.

 

Inscenácia Naruby sa však sústredí aj na to, ako sa v tejto situácií zachovajú a čo prežívajú rodičia. Ako uviedol režisér, aj oni majú často množstvo obáv a strachu, keďže im chýbajú o problematike informácie a sú plní predsudkov. Napriek tomu, že tušia o inej orientácii svojej ratolesti, táto téma býva celé roky v mnohých rodinách tabu. Autor Róbert Pakan doplnil, že postavy rodičov boli náročné aj pre samotných hercov a herečky: „Názory rodičov v hre sú silne homofóbne, pre našich hercov a herečky sú takéto postoje cudzie, čo pre nich znamenalo omnoho náročnejšiu hereckú prácu.“

 

Napriek vážnosti témy sa tvorcovia a tvorkyne snažia uchopiť príbeh s humorom.Odľahčenú formu zvolili, aby ukázali, že mať LGBTI dieťa alebo blízkeho človeka nie je žiadna tragédia a  že ľútosť si skôr zaslúžia tí a tie, ktorí/ktoré v sebe nosia homofóbne/transfóbne predsudky. Inscenácia Naruby je plná humoru, podporeného javiskovou invenciou režijnej koncepcie. Divák by tak mal dospieť nielen k zamysleniu sa nad danou témou, ale zároveň sa umelecky obohatiť a aj pobaviť,“zhodnotila dramaturgička hry Zuzana Liptáková.

 

 

 

 

 

 

Inscenácia Naruby je súčasťou projektu, v rámci ktorého chystajú organizátori a organizátorky aj výstavu fotografií rodičov a ich LGBTI detí a workshop s psychológom a psychologičkou o coming oute. „Chceli by sme dodať odvahu  tým, ktorí/é sú inak orientovaní/é alebo majú transrodovú identitu, aby dokázali o téme verejne hovoriť a pripraviť sa na to, ako reagovať v takejto situácii.  Chceli by sme odhaliť absurdnosť predsudkov voči LGBTI ľuďom,“dodal režisér hry Andrej Kuruc. Ďalšie informácie možno nájsť aj na www.nomantinels.sk.

 

 

Organizátor:NoMantinels

Hlavný partner: Úrad vlády SR

Partneri:Medzinárodné divadlo Meteorit, Batelier, MoshiMoshi, Be Happy, Slobodné vinárstvo, Q centrum, Iniciatíva Inakosť, Ticketportal, Filmový festival inakosti, Tepláreň, Homomat

Mediálni partneri: Iboys.cz, Igirls.cz, Colourplanet.cz, Rádio_FM, Citylife.sk, Kamdomesta.sk

 


Fotogaléria k článku:

159
Autor: Divadlo NoMantinels

Komentáre k článku:

Komentovať môžu:
registrovaní menom
registrovaní nickom
›VŠETCI‹

UPOZORNENIE: Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.

Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.

Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy. Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

Pridať komentár
Kto je online
Vyhľadávanie
Zdravotnícke pomôcky Označenie inzercie
Posledné komentáre
Bottom panel

© www.regiononline.sk všetky práva vyhradené. Obsah novín je chránený autorským zákonom č. 618/2003 Z.z. a medzinárodným právom.
Prepis , šírenie, či ďalšie kopírovanie tohto obsahu alebo jeho časti, a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu vydavateľa alebo autora článku zakázané.
Design: © Mgr. Matej Fraňo Logo a názov novín: © Miloš Majko
Noviny sú aktualizované priebežne.
Články uverejnené na www.regiononline.sk neprechádzajú jazykovou korektúrou.
Redakcia a vydavateľ novín nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov. Redakcia a vydavateľ nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v novinách.

Webdesign