Prihlásiť sa Prihlásiť sa | Registrácia Nová registrácia
EchoLink | Rescue Online | Escape Online | Sereď Online | Sereď Online - archív | Reportér 24

ISSN 1338-0389   Dnes je 22. 7. 2019, meniny oslavuje: , zajtra RSS Export článkov
Top panel

Rubriky

J. Kríž z Pomády: Frajerinu som si užil so všetkým, čo k tomu patrí

159

GRAND STUDIO |MM| Americký muzikál Pomáda bol prvýkrát na newyorskej Broadwayi uvedený pred 40 rokmi a odvtedy si získal milióny fanúšikov po celom svete. Legendárny príbeh z dielne autorského dua Jim Jacobs – Warren Casey sa odohráva na fiktívnej škole Rydell High v Chicagu, kde je miestnym kráľom Danny Zuko, ktorého reprezentuje imidž nekompromisného machra a zároveň v ňom kráska Sandy objaví citlivú povahu. Práve táto postava mladého stredoškoláka vyniesla českému hercovi Janovi Krížovi prestížnu Cenu Thálie za rok 2012 v kategórii opereta - muzikál udeľovanú akademickou odbornou porotou. „Nomináciu a aj samotné udelenie Ceny Thálie vnímam ako veľké gesto od našej odbornej verejnosti. Vždy sa snažím hrať naplno a toto je pre mňa potvrdenie, že idem správnou cestou. V divadle je veľa detailov, na ktoré sa veľmi ťažko získava pozitívna odborná odozva, preto ma táto cena mimoriadne teší. Okrem toho, väčšinou je v muzikáli dominantná tanečná, spevácka alebo herecká stránka, no v Pomáde sú náročné všetky tri, a o to viac si vážim, že som získal ocenenie práve za túto profesionálnu previerku,“ uviedol Jan Kríž.    

Talentovaný český herec priznal, že postava Dannyho ho zaujala svojim vekom. Muzikálový hrdina je totiž mladší ako on. V doterajšej kariére ho režiséri obsadzovali do vekovo starších úloh, ale aj napriek tomu návrat do stredoškolských čias zvládol s bravúrou, o čom svedčí aj ocenenie od akademikov. „Mám 27 rokov a Dannymu malo byť 20. Z toho dôvodu bolo pre mňa zaujímavé vciťovať sa retrospektívne do mladšieho charakteru, ktorého správanie je predsa len zjednodušené. Väzby medzi kamarátmi sa vtedy berú prehnane vážne, navyše Zuko hrá frajera, aby si udržal svoje postavenie, no tiež nadšeným detským spôsobom prežíva lásku. Hoci Danny patrí medzi špecifické muzikálové postavy, napísaný je ľudsky, preto som v ňom nachádzal aj veľa zo seba,“ priznal J. Kríž.

Podľa mladého všestranného umelca pôsobiaceho v súčasnosti v Divadle Kalich, ktorý ma na konte aj vlastný album „Sečteno, podtrženo“, si podobnými príbehmi na strednej škole prešiel každý a keď sa v Dannym premieľali pocity z jeho obidvoch osobnostných čŕt, neubránil sa spomienkam na časy, kedy aktívne tancoval street dance. „Frajerinu som zažil so všetkým, čo k tomu patrí. Samozrejmosťou boli vyťahané nohavice a mikiny, lebo som si chcel udržať face pred kamarátmi. Zároveň som prežíval nevinné randenie, ale nechýbalo ani fajčenie za školou alebo problémy s profesormi. Na Pomáde sa mi páči to, že sa venuje obdobiu, ktoré si prežil každý z nás,“ pripomenul J. Kríž.      

Celosvetovú slávu Pomáde zabezpečila predovšetkým jej filmová verzia s Oliviou Newton-John a Johnom Travoltom. Práve rodák z New Jersey ponúkol Dannyho na plátne ako symbol svojej doby, ktorý rešpektoval aj J. Kríž. Jednou z jeho charakteristických čŕt bola chôdza a na jej dokonalom zvládnutí bazíroval i režisér Ján Ďurovčík. „Sám som si uvedomoval, že Dannyho chôdza je jedna z vecí, ktorú divákovi dlžíme. V tomto prípade treba dodať, že celý pohyb nemá apriori vyzerať komicky, on iba kráča v rytme ich muziky, plus sa snaží udržať si status frajera. Pracoval som na tom veľmi poctivo a myslím si, že na javisku to celkom pekne funguje,“ dodal J. Kríž.   

Počas muzikálových príprav sa J. Kríž nebránil ani inšpirácii z filmu. „Travolta vytvoril z Dannyho kult, vďaka ktorému je dnes Pomáda celosvetovo známa. Málokto si totiž uvedomuje, že film vznikol z pôvodného muzikálu, preto musíme dať divákom niečo, čo poznajú v interpretácii Travoltu. Tu si však treba dať pozor na to, aby herecký výkon nebol povrchný a ľudia mu uverili. Musím sa priznať, že keď som opäť po niekoľkých rokoch pozeral filmovú Pomádu, uvedomil som si, ako brilantne sa Travolta svojej úlohy zhostil,“ konštatoval J. Kríž.  

Herci, ktorí sa v Pomáde predstavili, unisono priznávajú, že tento muzikál patrí náročnosťou medzi najťažšie. J. Kríž vysvetlil, že popri tanečných choreografiách sú herci povinní neustále gestikulovať pohybom aj v pasážach, kde by v iných tituloch dostali možnosť vydýchnuť. „J. Ďurovčík trval na tom, aby sme sa kondične pripravili ešte pred tým, ako sme začali spolu skúšať. Dával som si záležať na tom, aby som všetko zvládol a na javisku ma nič neprekvapilo. Najťažšie spievanie pre Dannyho prichádza až v druhej polovici druhej polovice, kedy je už človek fyzicky unavený. Pomáda je teda náročná v tom, že kladie veľké nároky na technické rozloženie síl, vrátane správneho dýchania, o čom by vedel hovoriť každý herec,“ vysvetlil J. Kríž.   

V prípade J. Kríža sa náročnosť Pomády vystupňovala v závere roka 2012, kedy spadol z niekoľkometrovej výšky, pretože sa pod ním pretrhlo lano, na ktorom bol zavesený. Napriek nepríjemnému zraneniu sa do formy dostal veľmi rýchlo, keď ťažil zo svojej výbornej kondície. „Pri Ôsmom svetadiely sme s Jánom Ďurovčíkom absolvovali niečo podobné, ale ani zďaleka to nebolo také náročné ako v prípade Pomády, kde okrem Dannyho hrám aj postavu Vinca Fontainea. Počas skúšok som teda stále tancoval, lebo keď mal voľno Danny, venoval som sa Fontainovi a naopak. Preto som bol rád, že som si 2 – 3 mesiace pred začatím skúšania Pomády chodil zabehať. Vďaka tomuto muzikálu dnes v pohode zvládam aj ostatné predstavenia, kde som predtým cítil fyzickú únavu,“ dodal s úsmevom J. Kríž.   

Muzikál Pomáda uvedie Divadlo CASSIA Košice 16. – 18. mája. Lístky si môžete zakúpiť v sieti Tickportal alebo v pokladni divadla.

 


Komentáre k článku:

Komentovať môžu:
registrovaní menom
registrovaní nickom
›VŠETCI‹

UPOZORNENIE: Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.

Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.

Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy. Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

Pridať komentár
Kto je online
Vyhľadávanie
Internet Označenie inzercie
Posledné komentáre
Bottom panel

© www.regiononline.sk všetky práva vyhradené. Obsah novín je chránený autorským zákonom č. 618/2003 Z.z. a medzinárodným právom.
Prepis , šírenie, či ďalšie kopírovanie tohto obsahu alebo jeho časti, a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu vydavateľa alebo autora článku zakázané.
Design: © Mgr. Matej Fraňo Logo a názov novín: © Miloš Majko
Noviny sú aktualizované priebežne.
Články uverejnené na www.regiononline.sk neprechádzajú jazykovou korektúrou.
Redakcia a vydavateľ novín nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov. Redakcia a vydavateľ nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v novinách.

Webdesign