Prihlásiť sa Prihlásiť sa | Registrácia Nová registrácia
EchoLink | Rescue Online | Escape Online | Sereď Online | Sereď Online - archív | Reportér 24

ISSN 1338-0389   Dnes je 24. 8. 2019, meniny oslavuje: , zajtra RSS Export článkov
Top panel

Rubriky

Leopoldov bude mať novo pomenované ulice

Martin Jurčo, redakcia časopisu Leopoldov |MM| Mesto Leopoldov bude mať dve nové ulice pomenované podľa významných osobností spojených so slovenskou históriou a dejinami mesta. V lokalite nového bytového komplexu Novopold vznikli dve ulice. Prvá bude pomenovaná podľa významného slovenského spisovateľa memoárovej a cestopisnej prózy, protestantského kňaza Jána Simonidesa (1648-1708), ktorý bol spolu s ďalšími v Leopoldove kruto väznený počas protireformačného útlaku. Druhá ulica bude pomenovaná podľa akademického maliara Emila Pauloviča (1922-2004). „Členovia komisie sa rozhodli pri výbere názvov ulíc uprednostniť prezentáciu významných osobností, ktoré boli s mestom alebo pevnosťou späté. Myslíme si, že aj pomenovaniami ulíc sa utvára akási kultúrnohistorická mapa mesta. Aj preto sme uprednostnili lokálne motívy pred pomenúvaním podľa všeobecných príznakov alebo celospoločensky známych osobností, ktoré však s kultúrnou pamäťou mesta priamo nesúvisia,“ povedal na margo návrhov predseda sociálno-kultúrnej komisie pri Mestskom zastupiteľstve v Leopoldove Juraj Hladký o návrhoch a rozhodnutí Mestského zastupiteľstva 12. novembra 2012.

 

Ján Simonides – spisovateľ, učiteľ, evanjelický farár. Narodil sa v roku 1648 v Spišských Vlachoch. Študoval v Banskej Štiavnici, Kremnici, Brezne, na evanjelickom kolégiu v Prešove, na Univerzite vo Wittenbergu a v Jene. Od roku 1667 bol rektorom gymnázia v Brezne, od roku 1683 bol evanjelickým farárom v Radvani. V rokoch 1688-90 bol dvorský kazateľ u Gebhardovcov v Kráľovej, potom farár v Hronseku, od roku 1695 v Banskej Bystrici a po roku 1704 zvolenským konseniorom. Po odhalení Vešeléniho sprisahania na jar 1674 bol odsúdený na trest smrti na mimoriadnom súde v Bratislave. Po väznení v Bratislave a v Leopoldove na jar 1675 odvlečený na galeje. Počas putovania na galeje a neskôr si viedol denníkové záznamy, ktoré spracoval v Nemecku. Rukopis sa nezachoval, ale z troch odpisov je najúplnejší odpis M. Laučeka. Okrem iného v ňom zachytil atmosféru bratislavského súdu, krutý život v leopoldovskom väzení, zážitky a udalosti spojené s útrapami cesty na galeje, útek, nové uväznenie a vyslobodenie. Vydal i spis proti jezuitovi Keliovi a jeho tragickej zásluhe pri leopoldovskom krutom zaobchádzaní s väzňami v čase protireformačných ťažení. Ján Simonides je autorom mnohých ďalších diel. Zomrel 7.mája 1708 v Banskej Bystrici.

 

Emil Paulovič – maliar a scénograf. Narodil 7. marca 1922 v Leopoldove. Najväčšiu časť života žil a tvoril v Bratislave a Trnave, v posledných rokoch sa usadil v Piešťanoch. V roku 1945 absolvoval štúdium na Od.. kreslenia, maľovania Slovenskej vysokej školy technickej v Bratislave. V rokoch 1943-45 bol scénograf a herec Akademického divadla, po roku 1945 Umeleckého štúdia v Trnave. Potom pôsobil v Mestskom divadelnom združení v Banskej Bystrici, v Divadle Jozefa Gregora Tajovského vo Zvolene, kde bol začiatkom päťdesiatych rokov aj šéfom výpravy. V rokoch 1954-55 bol scénografom v Divadle SNP v Martine a v rokoch 1960-65 pôsobil v Krajovom divadle v Trnave. Od roku 1965 pôsobil v slobodnom povolaní. Odborná scénografia charakterizovala jeho tvorbu pozitívne ako nápaditú s výraznou schopnosťou využívať moderné výrazové prostriedky formou jednoduchej náznakovej výstavby celej scénickej skladby. Široká verejnosť si však Emila Pauloviča pamätá ako aktívneho a mimoriadne plodného maliara, v ktorej sa zameral na krajinomaľbu a portrét. Emil Paulovič vystavoval v Piešťanoch naposledy v roku 1992 v Dome umenia.. V roku 1997 v Leopoldove otvorili stálu expozíciu obrazov tohto akademického maliara, ktorý venoval rodnému mestu 160 svojich diel. Zomrel 29.marca 2004 v Piešťanoch, pochovaný je v rodnom Leopoldove.

 

 


Komentáre k článku:

Komentovať môžu:
registrovaní menom
registrovaní nickom
›VŠETCI‹

UPOZORNENIE: Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.

Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.

Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy. Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

Pridať komentár
Kto je online
Vyhľadávanie
Zdravotnícke pomôcky Označenie inzercie
Posledné komentáre
Bottom panel

© www.regiononline.sk všetky práva vyhradené. Obsah novín je chránený autorským zákonom č. 618/2003 Z.z. a medzinárodným právom.
Prepis , šírenie, či ďalšie kopírovanie tohto obsahu alebo jeho časti, a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu vydavateľa alebo autora článku zakázané.
Design: © Mgr. Matej Fraňo Logo a názov novín: © Miloš Majko
Noviny sú aktualizované priebežne.
Články uverejnené na www.regiononline.sk neprechádzajú jazykovou korektúrou.
Redakcia a vydavateľ novín nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov. Redakcia a vydavateľ nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v novinách.

Webdesign