Prihlásiť sa Prihlásiť sa | Registrácia Nová registrácia
EchoLink | Rescue Online | Escape Online | Sereď Online | Sereď Online - archív | Reportér 24

ISSN 1338-0389   Dnes je 10. 11. 2019, meniny oslavuje: , zajtra RSS Export článkov
Top panel

Rubriky

Luník IX - stále neriešiteľný problém?

200

Košice 28. máj (RPA) - Vedenie mesta Košice (MMK) poverilo Bytový podnik mesta Košice (BPMK) prípravou asanácie bytového domu na Hrebendovej ulici. Rómsku tlačovú agentúru (RPA) o tom informovala Linda Šnajdárová z referátu pre styk s verejnosťou a médiami. Bytový dom Hrebendova 14 a 16 je v neustále zhoršujúcom sa havarijnom stave a podľa statického posudku vyžaduje asanáciu. Je to stav, v ktorom sú priamo ohrozené životy ľudí, pohybujúcich sa v objekte a jeho blízkosti.

"Prípadná rekonštrukcia by bola nákladnejšia, ako nová výstavba. Celkovo sa v tomto objekte nachádza 30 bytov, v ktorých žije 225 ľudí. Iba dvaja nájomcovia majú platnú nájomnú zmluvu a ostatní v bytovom dome sú neplatiči bez platných nájomných zmlúv.  Mesto nemá povinnosť zabezpečenia náhradného ubytovanie voči ľuďom, ktorí vedome porušujú zákon a nerešpektujú právne predpisy,” uvádza sa v písomnom stanovisku MMK.

Podľa Šnajdárovej budú preto nájomné byty dostávať iba tí, ktorí sú ochotní a schopní ich platiť. Nikto z neplatičov nie je bez prostriedkov, minimálne poberajú sociálne dávky,  preto si majú  v prvom rade hradiť náklady na bývanie, tak ako to ukladá zákon SR. “V opačnom prípade nemajú nárok na žiadne bytové náhrady, maximálne sa im dočasne zabezpečí núdzové ubytovanie. Zároveň považujeme za neprípustné demolovanie majetku mesta neprispôsobivými občanmi, čo je v prípade bytových domov na Luníku IX opakujúci sa jav,” zdôrazňuje Šnajdárová.

Asanácie na Luniku IX sa začali v roku 2008. Išlo o asanáciu bytového domu na Hrebendovej ulici 6 – 8. Jeho statiku narušil požiar. Búracie práce stáli mesto Košice 7,5 milióna Sk (248.954 Eur).

V novembri 2009 sa uskutočnila asanácia zdevastovaných obytných domov na Hrebendovej ulici 2 – 4. Domy mali narušenú statiku a boli život ohrozujúce. Mesto Košice sa rozhodlo pre asanáciu bytového domu, nakoľko náklady na jeho rekonštrukciu by presiahli výstavbu nového objektu. Spoločnosť Demonta, spol. s r. o. ktorá demoláciu vykonáva, objekt prevzala 3. novembra 2009, poslední obyvatelia sa odtiaľ presťahovali do náhradného ubytovania 2. novembra 2009. Mestské zastupiteľstvo na asanačné práce schválilo vtedy sumu 281 251 Eur.

Bývanie obyvateľov Lunika Ix s vysporiadanými vzťahmi k mestu malo riešiť náhradné kontajnerové bývanie. V rozpočte mesta Košice bolo na výstavbu univerzálnych montovaných domov z plechových kontajnerov vyčlenených 333 795 Eur. O postavené domy nebol zo strany obyvateľov sídliska záujem pre vysoké náklady. Mesto ich nakoniec darovalo za jedno euro do Nižnej Myšle, obyvateľov postihnutým povodňami.

Ilustračné foto: MECEM


Komentáre k článku:

Komentovať môžu:
registrovaní menom
›REGISTROVANÍ NICKOM‹
všetci

Pre pridávanie komentárov k článkom sa prihláste. Ak nemáte prihlasovacie meno a heslo, zaregistrujte sa tu.

Kto je online
Vyhľadávanie
Internet Označenie inzercie
Posledné komentáre
Bottom panel

© www.regiononline.sk všetky práva vyhradené. Obsah novín je chránený autorským zákonom č. 618/2003 Z.z. a medzinárodným právom.
Prepis , šírenie, či ďalšie kopírovanie tohto obsahu alebo jeho časti, a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu vydavateľa alebo autora článku zakázané.
Design: © Mgr. Matej Fraňo Logo a názov novín: © Miloš Majko
Noviny sú aktualizované priebežne.
Články uverejnené na www.regiononline.sk neprechádzajú jazykovou korektúrou.
Redakcia a vydavateľ novín nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov. Redakcia a vydavateľ nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v novinách.

Webdesign