Prihlásiť sa Prihlásiť sa | Registrácia Nová registrácia
EchoLink | Rescue Online | Escape Online | Sereď Online | Sereď Online - archív | Reportér 24

ISSN 1338-0389   Dnes je 26. 5. 2019, meniny oslavuje: , zajtra RSS Export článkov
Top panel

Rubriky

Maliar a grafik Andrej Doboš - pozvánka na výstavu

159

Tatranská Galéria v Poprade |MM|

Názov výstavy:   Maliar a grafik Andrej Doboš

Miesto konania:Tatranská  galéria Poprad, Hviezdoslavova 12

Vernisáž: 08.03. 2013 o 17. 00

Termín výstavy: 08.03.2013 – 14.04.2013

Kurátorka výstavy: prof. Eva Kapsová

Andrej Doboš (4. 11. 1911 –  31. 8. 1997) pochádzal z Novosadu pri Trebišove, kde prežil útle detstvo. Ako jedenásťročného ho rodičia poslali na gymnaziálne štúdiá do Košíc. Vzdialenosť od domova v tomto mladom veku nedobre znášal, a tak po čase prešiel študovať do Michaloviec. Stredoškolské štúdiá (gymnázium s učiteľským zameraním – tzv. učiteľský ústav) absolvoval v Užhorode (1926 – 1930). V týchto rokoch zároveň študoval i na súkromnej škole Vojtecha Erdélyiho, zakladateľa užhorodskej školy kreslenia a maľovania.

Prijatý bol na Akadémiu výtvarného umenia v Prahe (1932 – 1933); v čase veľkej hospodárskej krízy však musel štúdium pre nepriaznivé finančné podmienky prerušiť a napokon i zanechať.

Začal sa živiť maľovaním  a tiež pedagogicky pôsobiť – učil kreslenie v Mukačeve (Podkarpatská Rus, 1938 – 1944). V nepriaznivých vojnových rokoch si ďalej dopĺňal pedagogické i umelecké vzdelanie na pedagogickom inštitúte v Segedíne (1940 – 1942). Počas vojny bol odvedený na front (Volgograd, 1944), zranený sa vrátil ešte pred ukončením vojny. Za dramatických okolností opustil  Mukačevo (1945) a neskôr sa spolu s rodinou (manželka a tri dcéry) natrvalo usadil v Košiciach (1946). Košice poskytli autorovi zázemie pre  bohatú tvorbu i súkromný a spoločenský život – v  kruhu umelcov, ktorí prirodzene mohli nadväzovať na najlepšie tradície Košickej školy moderného maliarstva (Július Jakoby, Juraj Collinásy, Jozef Bendík, Ľudovít Feld, Ján Mathé, neskôr Juraj Bartusz). Andrej Doboš bol neustále aktívny v spolkovej činnosti  (Spolok podkarpatskorusínskych výtvarných umelcov, Svojina, Spolok maďarských výtvarníkov, Zväz slovenských výtvarných umelcov), venoval sa pedagogickému pôsobeniu, ale realizoval sa predovšetkým ako umelec v slobodnom povolaní.  

Autorova tvorba zahŕňa široký okruh maliarskych  námetov a grafických prístupov. Popri portréte a zátiší najrozsiahlejšiu časť tvorí krajinomaľba. V nej uplatnil postupy od realistického,  postimpresionistického, cez  expresívnu a neoexpresívnu maľbu až po stopy informelovej poetiky. Často je súčasťou krajiny a obrazov slovenského vidieka  človek, ktorého autor podal so zrejmou sociálnou empatiou. Doboš bol súčasne maliar mestského prostredia, významnú časť tvorby zahŕňajú veduty Košíc, v ktorých umelec prežil takmer celý svoj život.

Originálnymi prístupmi zvlášť v grafike, ale i v maľbe prekročil Andrej Doboš priestor regiónu. Jeho diela sú  súčasťou zbierok  galérií  na Slovensku, v Čechách i v zahraničí.

Tatranská galéria vlastní niekoľko diel tohto umelca, výstava je pripomenutím nedávneho 100.výročia narodenia umelca.

 


Komentáre k článku:

Komentovať môžu:
registrovaní menom
registrovaní nickom
›VŠETCI‹

UPOZORNENIE: Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.

Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.

Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy. Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

Pridať komentár
Kto je online
Vyhľadávanie
Zdravotnícke pomôcky Označenie inzercie
Posledné komentáre
Bottom panel

© www.regiononline.sk všetky práva vyhradené. Obsah novín je chránený autorským zákonom č. 618/2003 Z.z. a medzinárodným právom.
Prepis , šírenie, či ďalšie kopírovanie tohto obsahu alebo jeho časti, a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu vydavateľa alebo autora článku zakázané.
Design: © Mgr. Matej Fraňo Logo a názov novín: © Miloš Majko
Noviny sú aktualizované priebežne.
Články uverejnené na www.regiononline.sk neprechádzajú jazykovou korektúrou.
Redakcia a vydavateľ novín nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov. Redakcia a vydavateľ nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v novinách.

Webdesign