Prihlásiť sa Prihlásiť sa | Registrácia Nová registrácia
EchoLink | Rescue Online | Escape Online | Sereď Online | Sereď Online - archív | Reportér 24

ISSN 1338-0389   Dnes je 23. 5. 2019, meniny oslavuje: , zajtra RSS Export článkov
Top panel

Rubriky

Medzinárodné cvičenie ATLAS COMMON CHALLENGE 2013

159

MVSR |MM| Na Slovensku v Kolárove 17. apríla 2013 uskutočnilo najväčšie a najrozsiahlejšie cvičenie európskych protiteroristických jednotiek s názvom ATLAS Common Challenge 2013. Atlas je aj názov pre medzinárodnú sieť združujúcu policajné jednotky špecializované na boj proti terorizmu z 36 štátov, prevažne členských krajín Európskej únie. Medzi tieto jednotky patrí aj útvar osobitného určenia Prezídia policajného zboru, známy tiež pod názvom LYNX Commando, ktoré je na Slovensku jediným elitným policajným zásahovým útvarom s celoštátnou pôsobnosťou. Námetom pre cvičenie  na území Slovenskej Republiky bol mediálne známy teroristický útok na školu v ruskom meste Beslan z roku 2004. Aj v prípade cvičenia išlo o útok teroristov na budovu školy s cieľom dosiahnuť splnenie svojich požiadaviek prostredníctvom zadržiavania rukojemníkov, v tomto prípade 335 žiakov a učiteľov.

Slovenskému Lynx Commandu pri zásahu asistovali protiteroristické jednotky z Maďarska, Rumunska, Slovinska, a 5. pluk špeciálneho určenia. Cvičenie s názvom Atlas Common Challenge 2013 malo overiť a zlepšiť spoluprácu medzi osobitnými zásahovými jednotkami zoskupenia ATLAS v krízových situáciách, ktorých rozsah by si vyžadoval využitie pomoci iného členského štátu.

Cvičenia sa zúčastnili aj predseda vlády Róbert Fico, podpredseda vlády a minister vnútra Róbert Kaliňák, minister obrany Martin Glváč, minister školstva, vedy, výskumu a športu Dušan Čaplovič a prezident Policajného zboru gen. Tibor Gašpar.

Cvičenie začalo príletom vrtuľníkov na pokyn operačného štábu. Na oblohe sa vznášali vrtuľníky ministerstva obrany a ministerstva vnútra. Z tých sa zlanili ostreľovači na strechu jednej z budov a časť komanda sa dostala výsadkom do priľahlej časti areálu.

Následne sa uskutočnila komunikácia medzi príslušníkmi zásahovej jednotky a teroristami.

Po zhodnotení situácie sa na miesto presunula pancierová technika spolu so všetkými zásahovými jednotkami. Po taktickom zaujatí pozícií, prišli na rad ofenzívne vstupy do budovy, za pomoci trhavín a mechanických prostriedkov.

Svoje uplatnenie na tomto cvičení našli aj pyrotechnici, nakoľko teroristi použili aj nástražné výbušne systémy. Profesionalitu svojho tímu a pyrotechnikov vyzdvihol aj veliteľ útvaru Štefan Hamran: "Naši ľudia patria k absolútnej európskej špičke, najmä naši pyrotechnici, mnohé krajiny sa na nás obracajú, aby sme im posúvali know-how."

Do cvičenia bol zapojený aj 5. Pluk špeciálneho určenia, ktorý pomáhal zaisťovať priestor, a koordinovať evakuáciu žiakov a pedagógov z priestorov školy.

Podpredseda vlády a minister vnútra Róbert Kaliňák po akcii ocenil statočnosť žiakov a učiteľov, a poďakoval im za výbornú spoluprácu. Samotná akcia podľa Roberta Kaliňáka „dopadla vynikajúco“, pričom šéf rezortu vnútra zároveň skonštatoval, že "cvičenie preukázalo, našu pripravenosť reagovať aj na takéto teroristické ohrozenia kedykoľvek to bude nevyhnutné." Cvičenie splnilo aj očakávania prezidenta policajného zboru SR Tibora Gašpara: "Myslím si, že sme pripravení primerane, odborne a na takej istej úrovni, ako mnohé iné zahraničné elitné jednotky".


Fotogaléria k článku:

159
Autor: www.minv.sk
159
Autor: www.minv.sk
159
Autor: www.minv.sk

Zobraziť všetky fotografie
159
Autor: www.minv.sk
159
Autor: www.minv.sk
159
Autor: www.minv.sk

159
Autor: www.minv.sk

Skryť všetky fotografie

Komentáre k článku:

Komentovať môžu:
registrovaní menom
registrovaní nickom
›VŠETCI‹

UPOZORNENIE: Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.

Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.

Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy. Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

Pridať komentár
Kto je online
Vyhľadávanie
Zdravotnícke pomôcky Označenie inzercie
Posledné komentáre
Bottom panel

© www.regiononline.sk všetky práva vyhradené. Obsah novín je chránený autorským zákonom č. 618/2003 Z.z. a medzinárodným právom.
Prepis , šírenie, či ďalšie kopírovanie tohto obsahu alebo jeho časti, a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu vydavateľa alebo autora článku zakázané.
Design: © Mgr. Matej Fraňo Logo a názov novín: © Miloš Majko
Noviny sú aktualizované priebežne.
Články uverejnené na www.regiononline.sk neprechádzajú jazykovou korektúrou.
Redakcia a vydavateľ novín nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov. Redakcia a vydavateľ nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v novinách.

Webdesign