Prihlásiť sa Prihlásiť sa | Registrácia Nová registrácia
EchoLink | Rescue Online | Escape Online | Sereď Online | Sereď Online - archív | Reportér 24

ISSN 1338-0389   Dnes je 22. 7. 2019, meniny oslavuje: , zajtra RSS Export článkov
Top panel

Rubriky

Ministerstvo vnútra spustilo www.eso-portal.sk pre podnety občanov

159

MVSR |MM| V súvislosti s realizáciou reformy verejnej správy ESO (Efektívna, Spoľahlivá a Otvorená verejná správa) rezort vnútra pripravil platformu na občianske podnety, pripomienky či sťažnosti. Na stránke www.eso-portal.sk môžu občania vyplnením jednoduchého formulára poslať ministerstvu svoje postrehy či námety a takto sa stať spolutvorcami reformy.

 

Hlavným cieľom programu ESO  je vytvorenie dobrej fungujúcej štátnej správy, preto chceme a potrebujeme počuť námety od občanov, podnikateľov ale aj samotných zamestnancov štátnej správy, ktorí sa takto môžu priamo zúčastniť na procese zefektívňovania verejnej správy na Slovensku. Na základe ich skúsenosti pri riešení životných situácií s úradmi nám jednoduchým spôsobom môžu zaslať námety na zjednodušenie niektorých služieb,  pridanie chýbajúcich či zrušenie nadbytočných úkonov zo strany štátu. Relevantné podnety budeme analyzovať a zvážime ich zavedenie do praxe,“ uviedol na margo spustenia portálu Adrián Jenčo, generálny riaditeľ sekcie verejnej správy Ministerstva vnútra.

ESO v skratke

Ministerstvo vnútra pokračuje vo  vytváraní jednotnej štruktúry integrovaných miestnych orgánov štátnej správy tým, že špecializovanú štátnu správu integruje do jedného úradu s názvom okresný úrad. K 1. októbru 2013 vzniknú okresné úrady so sídlami v 72 okresoch v  súlade s územným a správnym usporiadaním Slovenskej republiky (s výnimkou miest Bratislava a mesto Košice, kde bude iba jeden okresný úrad). Inštitút „jedného predstaviteľa vlády na území okresu“ má za cieľ zefektívniť fungovanie verejnej správy a zjednodušiť riadenie mimoriadnych udalostí a iných krízových situácii. Rušené úrady špecializovanej štátnej správy budú po novom fungovať ako príslušné odbory na okresných úradoch s tým, že odvetvový princíp riadenia novovzniknutých odborov na okresných úradoch príslušným ministerstvom či iným ústredným orgánom štátnej správy zostáva zachovaný (to znamená, že MV SR nebude zasahovať do kompetencií ostatných ministerstiev).

Klientske centrá pre občana

Rezort vnútra zároveň vytvára priestor pre efektívnejšie poskytovanie služieb miestnej štátnej správy voči občanom a privátnej sfére. Na vybavovanie agendy s orgánmi štátnej správy budú od budúceho roka slúžiť tzv. klientske centrá. Spolu s fyzickým budovaním kontaktných miest rezort vnútra intenzívne pracuje na elektronizácii verejnej správy a realizácii služieb e-Governmentu tak, aby občan dosiahol pri vybavovaní svojich záležitostí úsporu času, peňazí a nebol orgánmi štátnej správy neprimerane zaťažovaný zháňaním údajov, ktoré už iný orgán štátnej správy k dispozícii má.

Občania vs. úrady po 1. 10. 2013

Po 1. 10. 2013 si občania budú môcť svoje požiadavky na úrady riešiť na miestne príslušnom okresnom úrade – na príslušnom odbore s tým, že od Nového roka postupne im budú na vybavovanie občianskej agendy k dispozícii klientske centrá. K 1. januáru 2014 sa plánuje otvoriť 14 klientskych centier s tým, že postupne budú do prevádzky uvádzané ďalšie s cieľom mať minimálne jedno klientske centrum na okres. V mestách, kde je otvorenie klientskeho centra v štádiu prípravy, budú aj naďalej pre občanov a ich kompletnú agendu  k dispozícii okresné úrady.


Komentáre k článku:

Komentovať môžu:
registrovaní menom
registrovaní nickom
›VŠETCI‹

UPOZORNENIE: Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.

Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.

Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy. Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

Pridať komentár
Kto je online
Vyhľadávanie
Internet Označenie inzercie
Posledné komentáre
Bottom panel

© www.regiononline.sk všetky práva vyhradené. Obsah novín je chránený autorským zákonom č. 618/2003 Z.z. a medzinárodným právom.
Prepis , šírenie, či ďalšie kopírovanie tohto obsahu alebo jeho časti, a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu vydavateľa alebo autora článku zakázané.
Design: © Mgr. Matej Fraňo Logo a názov novín: © Miloš Majko
Noviny sú aktualizované priebežne.
Články uverejnené na www.regiononline.sk neprechádzajú jazykovou korektúrou.
Redakcia a vydavateľ novín nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov. Redakcia a vydavateľ nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v novinách.

Webdesign