Prihlásiť sa Prihlásiť sa | Registrácia Nová registrácia
EchoLink | Rescue Online | Escape Online | Sereď Online | Sereď Online - archív | Reportér 24

ISSN 1338-0389   Dnes je 26. 5. 2019, meniny oslavuje: , zajtra RSS Export článkov
Top panel

Rubriky

Na mokradiach nám záleží!

BROZ |MM| Tohtoročný slogan ku svetovému dňu mokradí – mokrade zabezpečujú vodu – výstižne charakterizuje neoddeliteľné spojenie vody a mokradí a súčasne zdôrazňuje akú dôležitú úlohu mokrade zohrávajú v životoch nás všetkých. Už tradične je 2. február dňom, kedy si pripomíname podpis medzinárodnej konvencie na ochranu mokradí v iránskom meste Ramsar (1971) – dohovor, ktorého signatárom je dnes už 158 štátov a zahŕňa viac ako 1 700 lokalít.

Významnú úlohu mokradí si uvedomujú aj ochranári z Bratislavského regionálneho ochranárskeho združenia (BROZ), ktorí sa aktívnej ochrane a obnove mokradí na juhozápadnom Slovensku venujú už viac ako 15 rokov. Vďaka ich úsiliu sa podarilo v rámci projektu WETREST – Obnova mokradí Záhorskej nížiny zrealizovať obnovu ôsmich významných mokradí v oblasti Záhoria. Paradoxne nedostatkom vody trpia nielen mokrade medzi pieskami na Záhorí, ale aj mokrade pri našej najväčšej rieke – Dunaji. Mnohé biotopy dunajských luhov boli zničené vplyvom regulačných opatrení a výstavbou vodného diela Gabčíkovo. Ale aj po 20 rokoch je možné do niektorých z nich vrátiť život. Za jeden z najväčších úspechov je možné považovať sprietočnenie Medveďovského ramena Dunaja, ktorým od decembra 2012 po desiatkach rokov opäť prúdi voda. Opätovné otvorenie vtoku Medveďovského ramena bolo možné zrealizovať vďaka finančnej podpore projektu LIFE Ochrana vtáctva Podunajska (LIFE07 NAT/SK/000707). V rámci toho istého projektu bude v spolupráci s vodohospodármi a odborníkmi z Prírodovedeckej fakulty Univerzity Komenského obnovená tiež rozsiahla mokraď v blízkosti Gabčíkova – močiar Istragov. Lokalita známa z minulosti výskytom a hniezdením mnohých vzácnych druhov vtákov a súčasne ako bohaté neresisko rýb, je od roku 1992 vyschnutá. Situácia by sa mala zmeniť v priebehu roka 2013, kedy je plánované dokončenie prác na opätovnom  privedení vody do oblasti Istragova.

Jedným z významných druhov, ktorému sa v súvislosti s mokraďami Dunaja venuje celoeurópska pozornosť je orliak morský – náš najväčší dravec. Aj v tomto prípade sa BROZ aktívnou účasťou na medzinárodnom projekte DANUBEPARKS STEP 2.0 usiluje o zlepšeniepodmienok pre jeho ochranu.

Dunajské mokrade sú aj domovom druhu pamätajúceho si poslednú dobu ľadovú na našom území – hraboša severského panónskeho. Jeho najpočetnejšia populácia je viazaná na posledný prirodzene meandrujúci vodný tok Podunajska – Čiližský potok. Keďže ani ten nebol v minulosti ušetrený pred zásahmi vodného hospodárstva a poľnohospodárstva, ktorých dôsledkom bolo vysušenie toku a priľahlých mokradí, BROZ sa prostredníctvom ďalšieho projektu LIFE (LIFE08 NAT/SK/000239) usiluje o jeho revitalizáciu a opätovné sprietočnenie v celej dĺžke 33 km.

Dunaj vytvára významné mokradné biotopy aj priamo na území hlavného mesta, vďaka čomu je Bratislava obklopená krásnou prírodou lužných lesov a dunajských ramien a zároveň disponuje obrovskými zásobami pitnej vody. Ale podobne ako celý slovenský úsek Dunaja, ani jeho bratislavská časť sa nevyhla regulačným úpravám. Z pohľadu mokradí medzi najzávažnejšie zásahy patrilo odrezanie dunajských ramien od hlavného toku, čo spôsobilo ich postupné zazemňovanie a negatívnym spôsobom ovplyvnilo mnohé rastlinné a živočíšne druhy. Vďaka jednému z novších projektov – Ochrana a obnova území NATURA 2000 v cezhraničnom regióne Bratislavy (LIFE10 NAT/SK/080) sa BROZ podieľa na prípravách lepšieho napojenia na Dunaj a sprietočnenia troch dunajských ramien na území Bratislavy: Karloveského, Devínskeho a Starohájskeho. Realizácia tohto typu aktivity umožní opätovné neresenie rýb v ramenách a ich migráciu medzi hlavným korytom a ramenami. Súčasne vďaka obnove dynamiky vodného režimu budú  vytvorené vhodné biotopy pre hniezdenie vtákov, ale aj pre mnohé iné druhy živočíchov.

Pre ochranárov z BROZ je dôležité nie len mokrade obnovovať a chrániť, ale aj upozorniť na ich dôležitú úlohu v ekosystéme, ktorého je človek súčasťou. Preto sú jednou z priorít aj aktivity na zlepšenie informovanosti a povedomia medzi širokou verejnosťou. Preto aj naďalej bude v programe činnosti BROZ organizácia prednášok, exkurzií, interaktívnych výstav o mokradiach alebo čistenie lesa a ramien od odpadkov. Práve touto cestou sa ochranári z BROZ snažia upozorniť na krásu, bohatstvo a zraniteľnosť mokradí v našej blízkosti.

 


Komentáre k článku:

Komentovať môžu:
registrovaní menom
registrovaní nickom
›VŠETCI‹

UPOZORNENIE: Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.

Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.

Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy. Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

Pridať komentár
Kto je online
Vyhľadávanie
Zdravotnícke pomôcky Označenie inzercie
Posledné komentáre
Bottom panel

© www.regiononline.sk všetky práva vyhradené. Obsah novín je chránený autorským zákonom č. 618/2003 Z.z. a medzinárodným právom.
Prepis , šírenie, či ďalšie kopírovanie tohto obsahu alebo jeho časti, a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu vydavateľa alebo autora článku zakázané.
Design: © Mgr. Matej Fraňo Logo a názov novín: © Miloš Majko
Noviny sú aktualizované priebežne.
Články uverejnené na www.regiononline.sk neprechádzajú jazykovou korektúrou.
Redakcia a vydavateľ novín nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov. Redakcia a vydavateľ nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v novinách.

Webdesign