Prihlásiť sa Prihlásiť sa | Registrácia Nová registrácia
EchoLink | Rescue Online | Escape Online | Sereď Online | Sereď Online - archív | Reportér 24

ISSN 1338-0389   Dnes je 22. 7. 2019, meniny oslavuje: , zajtra RSS Export článkov
Top panel

Rubriky

NoMantinels uvedie hru o sexizme na pracovisku

159

Divadlo NoMantinels |MM| Divadlo NoMantinels odpremiéruje v júni novú inscenáciu Interná smernica, ktorá sa zaoberá sexizmom a rodovými stereotypmi na pracovisku. Hru môžu diváci a diváčky vidieť prvýkrát v nedeľu 23. júna o 19.00 v bratislavskom Štúdiu 12 na Jakubovom námestí. Repríza bude hneď na druhý deň 24. júna v rovnakom čase. „Hra sa sústredí na vzťahy v práci, ktoré často nie sú príjemné a dokonca v mnohých prípadoch sú poznačené šikanou a obťažovaním,“ načrtol obsah autor Andrej Kuruc. Ako ďalej uviedol, inscenáciou chce divadlo poukázať na to, ako by to na pracovisku nemalo vyzerať a nastaviť zrkadlo rodovej diskriminácii v zamestnaní.

 

Dej hry sa odohráva v istej firme na oddelení VADA, ktoré vytvára interné smernice a aplikuje ich na iných oddeleniach. Jedného dňa však zomiera veliteľ požiarnej hliadky a tak šéf vyhlási konkurz na jeho miesto. O pozíciu sa strhne bitka. Každého láka, že keď zaznie požiarna siréna, tak má celé oddelenie v moci práve veliteľ požiarnej hliadky. Splniť kritériá na tento post však vôbec nie je jednoduché. Autor sa pri písaní hry inšpiroval reálnymi príbehmi svojich známych. Často bol prekvapený, aké nepríjemnosti ľudia zažívajú v práci. S témou má však aj vlastné skúsenosti: „Nie som ten typ muža - riadiaceho pracovníka, vždy odolného voči stresu a sebavedomého. Som zvyknutý ukazovať emócie, čo mi spôsobovalo v práci problémy,“ zdôveril sa autor hry. Podľa jeho slov existujúci antidiskriminačný zákon je často len na papieri a v praxi sa nevyužíva, zamestnanci a zamestnankyne sa radšej nesťažujú, aby neboli vyhodení/é. 

 

Inscenácia Interná smernica ukazuje aj postavenie žien, ktoré sa práve na pracovisku často stretávajú s diskrimináciou - zarábajú menej alebo kvôli deťom majú problémy zladiť si pracovné a rodinné povinnosti. „Často sú brané ako sexuálne objekty, ktoré sú dobré na varenie kávy, ale nie na riadenie tímu ľudí, musia byť upravené a krásne, aby postúpili v kariére,“ kritizoval autor.  Napriek tomu, že ide o vážnu tému, tvorcovia sa ju snažili spracovať s humorom. Aj keď podľa ich slov ide skôr o absurdný humor.

 

Roman Samotný

PR manažér

Divadlo NoMantinels

 

 

 

 

 

 

Autor hry: Andrej Kuruc

Réžia: Zuzana Liptáková

Hrajú: Silvia Čviriková, Lenka Čierniková, Martina Karasová, Martina Zemancová, Andrej Kuruc, Róbert Pakan, Milan Spodniak

Dramaturgia: Lea Vitkovská

Scéna a kostýmy: Katarína Žgančíková

Hudba: Milan Spodniak

Video art: Ondrej Synak

Produkcia: Róbert Pakan

Grafika: Martin Remeš

 

Inscenácia je realizovaná v rámci projektu, ktorý je zameraný na predchádzanie rodovej diskriminácie na pracovisku.


Organizátor:NoMantinels

Hlavný partner: Ministerstvo kultúry SR, Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR

Partneri:Štúdio 12, Divadelný ústav, MoshiMoshi,Kiki, Homomat

Mediálni partneri: Iboys.cz, Igirls.cz, Colourplanet.cz, Rádio_FM


Fotogaléria k článku:

159
Autor: Divadlo NoMantinels

Komentáre k článku:

Komentovať môžu:
registrovaní menom
registrovaní nickom
›VŠETCI‹

UPOZORNENIE: Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.

Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.

Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy. Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

Pridať komentár
Kto je online
Vyhľadávanie
Internet Označenie inzercie
Posledné komentáre
Bottom panel

© www.regiononline.sk všetky práva vyhradené. Obsah novín je chránený autorským zákonom č. 618/2003 Z.z. a medzinárodným právom.
Prepis , šírenie, či ďalšie kopírovanie tohto obsahu alebo jeho časti, a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu vydavateľa alebo autora článku zakázané.
Design: © Mgr. Matej Fraňo Logo a názov novín: © Miloš Majko
Noviny sú aktualizované priebežne.
Články uverejnené na www.regiononline.sk neprechádzajú jazykovou korektúrou.
Redakcia a vydavateľ novín nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov. Redakcia a vydavateľ nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v novinách.

Webdesign