Prihlásiť sa Prihlásiť sa | Registrácia Nová registrácia
EchoLink | Rescue Online | Escape Online | Sereď Online | Sereď Online - archív | Reportér 24

ISSN 1338-0389   Dnes je 22. 7. 2019, meniny oslavuje: , zajtra RSS Export článkov
Top panel

Rubriky

Novela zákona o pobyte cudzincov sa od 1. mája pozitívne dotkne Slovákov žijúcich v zahraničí

Prezídium PZSR |MM|  Dňa 1. mája 2013 vstúpi do účinnosti zákon č. 75/2013 Z.z., ktorý mení a dopĺňa zákon č. 404/2011 Z. z. o pobyte cudzincov. Ide o rozsiahlu novelu, ktorá významne upravuje postavenie štátnych príslušníkov tretích krajín, ktorí majú postavenie Slovákov žijúcich v zahraničí v oblasti ich pobytu na území Slovenskej republiky. Polícia sa aj takýmto spôsobom snaží vychádzať v ústrety všetkým občanom. Cieľom polície je pomôcť dotknutým stranám včasným informovaním pripraviť sa na zmeny vyplývajúce zo zákona.

Doteraz platilo, že podanie žiadosti neoprávňuje štátneho príslušníka tretej krajiny zdržiavať sa na území Slovenskej republiky. Od 1. mája sa na štátnych príslušníkov tretích krajín, ktorí majú vydané osvedčenie Slováka žijúceho v zahraničí, bude vzťahovať výnimka. Vďaka nej budú oprávnení zdržiavať sa na území Slovenskej republiky až do rozhodnutia o žiadosti o udelenie prechodného pobytu.

 

Ďalšie dôležité zmeny týkajúce sa štátnych príslušníkov tretích krajín, ktorí majú postavenie Slovákov žijúcich v zahraničí:

-          k žiadosti o udelenie prechodného pobytu už žiadateľ nebude povinný predložiť doklad o zabezpečení ubytovania, lekársky posudok potvrdzujúci že netrpí chorobou ktorá ohrozuje verejné zdravie,

-           v prípade ak je žiadosť podaná do 60 dní od vydania osvedčenia Slováka žijúceho v zahraničí, netreba predložiť doklad potvrdzujúci bezúhonnosť žiadateľa,

-          ruší sa povinnosť odovzdať policajnému útvaru doklad potvrdzujúci zdravotné poistenie do 30 dní od prevzatia dokladu o pobyte avšak povinnosť byť zdravotne poisteným počas pobytu na území Slovenskej republiky ostáva zachovaná,

-          čas, na ktorý policajný útvar udelí prechodný pobyt (§ 29 zákona o pobyte cudzincov) sa predlžuje z pôvodných troch až na päť rokov.

 

            Nová právna úprava sa dotýka aj štátnych príslušníkov tretích krajín, ktorí žiadajú o udelenie resp. obnovenie prechodného pobytu na účel podnikania (§ 22 zákona o pobyte cudzincov). Uvádzame len najdôležitejšie zmeny:

 

-        podnikateľfyzická osoba k žiadosti o obnovenie prechodného pobytu na účel podnikania nemusí predložiť doklad potvrdzujúci finančné zabezpečenie pobytu,

-        taktiež sa ruší povinnosť preukazovať pri obnove prechodného pobytu zdanený príjem za predchádzajúce zdaňovacie obdobie, ak žiadateľ v predchádzajúcom zdaňovacom období ešte nemal oprávnenie podnikať. Nahrádza sa povinnosťou preukázať finančné zabezpečenie podnikateľskej činnosti vo výške desaťnásobku životného minima.

-        osoby, ktoré konajú v mene viacerých obchodných spoločností alebo družstiev, musia pri obnove prechodného pobytu preukázať, že aspoň jedna z týchto spoločností alebo družstiev dosahuje zákonom stanovenú výšku zisku po zdanení za predchádzajúce zdaňovacie obdobie,

-        ruší sa povinnosť osoby konajúcej v mene obchodnej spoločnosti alebo družstva preukazovať pri obnove prechodného pobytu zisk po zdanení za predchádzajúce zdaňovacie obdobie, ak žiadateľ v predchádzajúcom zdaňovacom období ešte nebol oprávnený konať v mene obchodnej spoločnosti alebo družstva a nahrádza sa povinnosťou preukázať finančné zabezpečenie podnikateľskej činnosti vo výške tridsaťnásobku životného minima,

-        policajný útvar môže obnoviť prechodný pobyt na účel podnikania (§ 22 ods. 1 písm. b)) aj vtedy, ak obchodná spoločnosť alebo družstvo, v mene ktorých koná žiadateľ, nedosiahla v predchádzajúcom zdaňovacom období zisk po zdanení v predpísanej výške, ale podľa stanoviska Ministerstva hospodárstva Slovenskej republiky je podnikateľská činnosť obchodnej spoločnosti alebo družstva prínosom pre hospodárske záujmy Slovenskej republiky.

 

Okrem toho novelizovaný zákon o pobyte cudzincov prináša aj iné zmeny. Podrobne zakotvuje postup pri overovaní pozvania, mení ustanovenia upravujúce vydávanie dokladov o pobyte, inštitút administratívneho vyhostenia, asistovaného dobrovoľného návratu, zaistenia, zavádza niektoré nové povinnosti pre štátne orgány a iné.


Komentáre k článku:

Komentovať môžu:
registrovaní menom
registrovaní nickom
›VŠETCI‹

UPOZORNENIE: Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.

Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.

Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy. Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

Pridať komentár
Kto je online
Vyhľadávanie
Internet Označenie inzercie
Posledné komentáre
Bottom panel

© www.regiononline.sk všetky práva vyhradené. Obsah novín je chránený autorským zákonom č. 618/2003 Z.z. a medzinárodným právom.
Prepis , šírenie, či ďalšie kopírovanie tohto obsahu alebo jeho časti, a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu vydavateľa alebo autora článku zakázané.
Design: © Mgr. Matej Fraňo Logo a názov novín: © Miloš Majko
Noviny sú aktualizované priebežne.
Články uverejnené na www.regiononline.sk neprechádzajú jazykovou korektúrou.
Redakcia a vydavateľ novín nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov. Redakcia a vydavateľ nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v novinách.

Webdesign