Prihlásiť sa Prihlásiť sa | Registrácia Nová registrácia
EchoLink | Rescue Online | Escape Online | Sereď Online | Sereď Online - archív | Reportér 24

ISSN 1338-0389   Dnes je 21. 9. 2019, meniny oslavuje: , zajtra RSS Export článkov
Top panel

Rubriky

Obzretie sa za sviatkami Veľkej noci

Iveta Tóthová16. 04. 2012 23:10:23Farnosť Sereď
24

Sered | Mgr. Peter Cibira, dekan-farár |  Vo viacerých novinách pred a po Veľkej noci dávali priestor vyjadriť sa k tejto téme. Keď som čítal jednotlivé vyjadrenia, príspevky a priania, práve vtedy som si uvedomil zložitosť písania o týchto veciach.

Uvedomujem si, že pre veľkú časť spoločnosti sú to sviatky ťažko pochopiteľné. Okrem niekoľkých voľných dní zostalo snáď niečo z tradičných zvykov, ale nie je toho až tak veľa. A hlavne podstatu tých zvykov už často zakryl zvyk sám. Pre inú časť spoločnosti sú to sviatky, ale nie až tak radostné a veľkolepé ako napríklad Vianoce či vlastné narodeniny. Ale je tu aj skupina ľudí, ktorí povedia, že sú to najkrajšie sviatky v roku. K nim sa radím i ja, ale predsa ak mám jednoducho povedať v čom to je, tak poviem niečo, čo jednoduché nie je.

Sú to pre mňa sviatky života! Dá sa život vložiť do sviatku? Dá! Vtedy, ak vidíme vyrastať nový les, vtedy, ak sa zrodil nový život, vtedy ak sme urobili pre život niečo veľkolepé, vtedy, ak život rastie a má nádej. Lenže on aj odchádza, aj odumiera, aj prináša sklamania, aj nemusí mať nádej! A to už nie je až tak na slávenie. Dokonca o tom menej radi rozprávame. Ale aj odchádzajúci, dokonca odídený život, je život! Len nás to až tak nevedie k radostnému sláveniu. No a v kresťanskej Veľkej noci je to práve takto spojené. V jeden deň si pripomíname justičnú vraždu nevinného Ježiša Krista, v druhý deň si pripomíname ticho, aké vie vytvoriť len smrť a v tretí deň novú nádej, nový život. Človek pri veľkom nešťastí často stíchne, ponorí sa do seba, ale stíchne a ponorí sa do seba aj pri nádeji, ktorú nevie vysvetliť iným, dokonca možno ani sebe. To je možno práve ten dôvod, prečo sa o tom ťažko píše a prečo to nie sú (u nás) sviatky spojené s až takou viditeľnou radosťou. Sú to najväčšie sviatky kresťanstva. A možno práve týmto. Ani nie tak v slovách, ale v symboloch hovoria o živote. O takom aký je – s radosťami, prehrami, novými začiatkami. A dokonca aj v kostoloch v tie dni viac hovorí symbolika ako samé slová. Napríklad symbol zažatej sviece, symbol vody, umlčaného organu, najprv umlčaných a potom znejúcich zvonov, symbol kríža...

Všetci vieme, že nie len kresťanstvo má v tomto čase sviatky. Je to prítomné vo všetkých kultúrach a náboženstvách sveta, že sa s jarou spája prirodzená túžba človeka pripomenúť si život, ktorý rastie, klíči a pučí všade okolo. Zima sa skončila, tma sa stráca, preberá sa celá príroda vrátane človeka. A tak je to skutočne ten najpríhodnejší čas na slávenie života.

V kresťanských kostoloch si však nepripomíname len kolobeh života – teda že každým rokom sa obnovuje ten istý život, tá istá nádej, že všetko je len v cykloch rastu a zániku, zimy a leta. Nepozeráme na život, jeho únavu, jeho bolesti ako na niečo, čo sa jednoducho recykluje, znovu obnoví a všetko bude v poriadku. Pripomíname si nádej, ktorá nie je len recykláciou. Opäť presne tak ako je to v živote – nestačí optimizmus, že všetko bude tak ako pred tým. Pretože to tak nebude. Ale napriek tomu (na rozdiel od optimizmu) nádej nezomiera. Vie ľudí podržať aj tam, kde už niet víťazných riešení. Nie je to teda len opakovanie točiaceho sa kruhu, kde nezáleží na človeku. Nie je to reč o tom, že sa nič nestalo, ak človek trpel. Práve naopak. Je to reč o nádeji napriek všetkému.

V úvode som naznačil, že pre mňa nie je jednoduché a asi ani možné napísať reč k Veľkej noci, ktorá by nebola tak trochu aj zložitá. Pretože tak vidím aj sám život. Ale napriek tomu si myslím, že skutočne je možné prežívať pekné sviatky, je možné cez ne nasýtiť sa energiou a nádejou do všetkého toho, čo život prináša.

Všetkým, ktorým sa to podarilo prajem, aby im to dlho vydržalo. Tým, ktorým sa to nepodarilo prajem, aby predsa niečo z tej hlbokej sily k životu mali neprestajne prítomné v sebe. A všetkým želám pokoj a dobro.


Komentáre k článku:

Komentovať môžu:
registrovaní menom
registrovaní nickom
›VŠETCI‹

UPOZORNENIE: Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.

Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.

Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy. Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

Pridať komentár
Kto je online
Vyhľadávanie
Zdravotnícke pomôcky Označenie inzercie
Posledné komentáre
Bottom panel

© www.regiononline.sk všetky práva vyhradené. Obsah novín je chránený autorským zákonom č. 618/2003 Z.z. a medzinárodným právom.
Prepis , šírenie, či ďalšie kopírovanie tohto obsahu alebo jeho časti, a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu vydavateľa alebo autora článku zakázané.
Design: © Mgr. Matej Fraňo Logo a názov novín: © Miloš Majko
Noviny sú aktualizované priebežne.
Články uverejnené na www.regiononline.sk neprechádzajú jazykovou korektúrou.
Redakcia a vydavateľ novín nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov. Redakcia a vydavateľ nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v novinách.

Webdesign