Prihlásiť sa Prihlásiť sa | Registrácia Nová registrácia
EchoLink | Rescue Online | Escape Online | Sereď Online | Sereď Online - archív | Reportér 24

ISSN 1338-0389   Dnes je 26. 5. 2019, meniny oslavuje: , zajtra RSS Export článkov
Top panel

Rubriky

Od začiatku roka polícia preškolila 83 špecialistov na rómsku komunitu

Prezídium PZSR |MM| Od začiatku tohto roka bolo preškolených 83 policajtov poriadkovej polície, teda tých policajtov, ktorí sa reálne v praxi, počas služby stretávajú s rómskou komunitou. Cieľom vzdelávacieho projektu pre príslušníkov Policajného zboru je umožniť príslušníkom PZ, ktorí vykonávajú funkciu referent špecialista, oboznámiť sa hlbšie s rómskou komunitou a jej špecifikami, ktoré im umožnia vykonávať služobné úlohy v tomto prostredí lepšie a efektívnejšie. Podobné projekty sú v pláne aj v budúcnosti. Polícia sa tak opäť snaží byť bližšie k občanom.

Pozícia policajného špecialistu je osvedčený nástroj, ktorého cieľom je zlepšiť spoluprácu medzi rómskou komunitou a Policajným zborom SR,  a prostredníctvom ktorého je možné realizovať rôzne preventívne programy, šíriť osvetu, a v neposlednom rade bližšie spoznať rómsku komunitu a využiť jej potenciál.

Na policajného špecialistu sa kladú zvýšené nároky, a preto je potrebné, aby policajný špecialista ovládal rómske osobitosti, ktoré sú predpokladom k jeho efektívnej práci.

Policajti sa počas týždňových kurzov na Strednej odbornej škole Policajného zboru v Košiciach detailnejšie oboznámili s charakteristikou rómskych komunít, špecifikami trestných činov páchaných v prostredí komunít i mimo nich, s taktikou vykonávania služobných zákrokov s dôrazom na rešpektovanie základných ľudských práv a slobôd. Ďalej s metódami odhaľovania majetkovej, násilnej, drogovej, mravnostnej a environmentálnej kriminality páchanej v rómskych komunitách. Policajti si osvojili postupy efektívnej komunikácie s rómskou komunitou, organizovanie preventívnych aktivít a otvorili sa nové možnosti spolupráce s pomocnými profesiami v lokalitách s marginalizovanými rómskymi komunitami (ako napr. terénni sociálni pracovníci, komunitní pracovníci, asistenti učiteľa a pod.) a ďalšími zainteresovanými subjektmi. Osobitná pozornosť bola počas kurzu venovaná aj problematike trestných činov motivovaných rasovou a etnickou nenávisťou  a extrémizmu. Kurz mal pozitívne ohlasy, policajti si rozšírili svoje vedomosti o nové poznatky, ktoré budú môcť erudovane a efektívne aplikovať v praxi.

Vzdelávací projekt bol akreditovaný akreditačnou komisiou Ministerstva vnútra SR. Na jeho zabezpečení sa podieľali odborní učitelia Strednej odbornej školy Policajného zboru v Košiciach, policajti odboru poriadkovej a kriminálnej polície ako aj prednášajúci z odboru prevencie kriminality kancelárie Ministra vnútra SR a Úradu splnomocnenca vlády pre rómske komunity.


Komentáre k článku:

Komentovať môžu:
registrovaní menom
registrovaní nickom
›VŠETCI‹

UPOZORNENIE: Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.

Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.

Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy. Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

Pridať komentár
Kto je online
Vyhľadávanie
Zdravotnícke pomôcky Označenie inzercie
Posledné komentáre
Bottom panel

© www.regiononline.sk všetky práva vyhradené. Obsah novín je chránený autorským zákonom č. 618/2003 Z.z. a medzinárodným právom.
Prepis , šírenie, či ďalšie kopírovanie tohto obsahu alebo jeho časti, a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu vydavateľa alebo autora článku zakázané.
Design: © Mgr. Matej Fraňo Logo a názov novín: © Miloš Majko
Noviny sú aktualizované priebežne.
Články uverejnené na www.regiononline.sk neprechádzajú jazykovou korektúrou.
Redakcia a vydavateľ novín nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov. Redakcia a vydavateľ nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v novinách.

Webdesign