Prihlásiť sa Prihlásiť sa | Registrácia Nová registrácia
EchoLink | Rescue Online | Escape Online | Sereď Online | Sereď Online - archív | Reportér 24

ISSN 1338-0389   Dnes je 22. 7. 2019, meniny oslavuje: , zajtra RSS Export článkov
Top panel

Rubriky

OZ PRE MESTO popradské leto opäť zatraktívni slovenskými a talianskymi špecialitami i umením

Petra Vargová |MM|  Popradské občianske združenie PRE MESTO pokračuje v budovaní tradícií. Aj počas letnej sezóny 2013 usporiada pre širokú verejnosť niekoľko  zaujímavých podujatí.

Námestie sv. Egídia oživia 20. až 23. júna taliansko-slovenské dni  Viva Italia - festival folkloristov, umelcov, vína a dobrého jedla. „Srdečne pozývame návštevníkov z celého regiónu i Slovenska. Vo štvrtok 20. júna okrem výstavy Dolomity & Unesco v Tatranskej galérii v Poprade otvárame aj gastronomické stany a na konferencii predstavíme model spolupráce združení obchodníkov a miestnej samosprávy, ktorý už roky úspešne funguje v našom partnerskom meste Bassano del Grappa v Taliansku. V piatok večer návštevníkom súrodenci Babjakovci zaspievajú známe  talianske árie a celé podujatie vyvrcholí v sobotu, kedy do Popradu zavíta taliansky veľvyslanec na Slovensku Robert Martini a predseda Taliansko-Slovenskej obchodnej komory Albert Gerotta,“ uviedol hlavný organizátor a člen predsedníctva združenia PRE MESTO Fabio Bortolini.

Na  Námestí sv. Egídia okrem toho vystúpi aj chodiace talianske múzeum - známa folklórna skupina Le Arti Per Via, ktorá predstaví jednotlivé remeslá  a regióny Talianska,  dobrovoľný záchranársky zbor Alpini a alpský mužský zbor. Príde tiež Ruggero Robin, taliansky gitarista v médiách najčastejšie spomínaný vďaka účinkovaniu na albumoch speváka Zucchera Fornaciariho a zároveň jeden z najznámejších európskych jazzmanov.   Podľa slov F. Bortoliniho sa v Poprade počas podujatia Viva Italia môžeme tešiť na celkovo asi 150 talianskych umelcov a činovníkov. Vznikne tiež Klub talianskych alpinistov vo Vysokých Tatrách, ktorý bude prvou pobočkou Talianskeho horolezeckého klubu na Slovensku.

Vrcholom sezóny však na prelome mesiacov júl a august bude prezentácia Slovenska a jeho regiónov prostredníctvom festivalu Made in Slovakia. „Nájdete tu všetko typické pre našu malú veľkú krajinu. Chceme ukázať domácim i cudzincom, čo je pre našu krajinu charakteristické, na čo môžeme byť hrdí. Budú tu preto pivári, vinári, syrári, folklór, či iní domáci remeselníci. Ale odprezentujeme i historické a prírodné zaujímavosti Slovenska.“ vysvetľuje Ing. Ondrej Kavka, predseda združenia PRE MESTO. Podujatie Made in Slovakia sa na Námestí sv. Egídia uskutoční v dňoch 31. júla až 3. augusta. Letné večery návštevníkom spríjemnia hudobné vystúpenia skupín Perpetuum Mobile, Zóna Dilemy, Ščamba či Peter Bič Project, a v medzikostolí zaspieva i populárna Katka Knechtová.

Obe akcie prilákali na Námestie sv. Egídia v Poprade minulý rok množstvo návštevníkov. „Máme výborné produkty, o čom svedčí aj podpora zo strany Slovenskej agentúry pre cestovný ruch. Veríme, že druhý ročník podujatí do centra Popradu priláka ešte viac ľudí a prekonáme tak dennú návštevnosť z minulého roka, ktorá bola odhadom okolo desať až dvanásť tisíc ľudí. Vyššiu koncentráciu návštevníkov tak po skúsenosti z roku 2012 pocítia i stále obchodné prevádzky, ktoré na námestí sídlia celoročne,“ myslí si O. Kavka.

Na prelome augusta a septembra združenie PRE MESTO plánuje ešte druhý ročník Dní sv. Egídia a po nich floorbalový turnaj pre študentov popradských škôl.

F. Bortolini považuje za prirodzené, že sa o rozvoj cestovného ruchu v Poprade a na Slovensku snažia aj Taliani. „Taliansko s tým má bohaté skúsenosti. Tu, pod Tatrami tak nemusíme vymýšľať nič nové. Stačí sa inšpirovať fungujúcim modelom  a zaviesť ho tam, kde môže priniesť ovocie. Žije tu veľká skupina talianskych podnikateľov. Chceme v Poprade pomôcť vytvárať spoločnú komunitu.“

Občianske združenie PRE MESTO vzniklo minulý rok. Jeho dlhodobým cieľom je oživiť centrum Popradu a prilákať doň domácich obyvateľov i turistov. „Je pre nás dôležité efektívne naštartovať aj spoluprácu s médiami. Aby sme mohli prezentovať, čo združenie reálne robí a čo ponúka budúcim partnerom. Dlhodobým cieľom je tiež zvýšiť profitabilitu obchodníkov. Považujeme za kľúčové postupne posilniť mikromarketing a do centra pritiahnuť aj turistov. V zahraničí sú mestá ako Poprad v spolupráci so združeniami a médiami schopné stiahnuť  do centra návštevníkov z regiónu  v okolí 50-tich až 70-tich kilometrov,“ zdôrazňuje podpredseda združenia PhDr. Ondrej Zoričák MScIBA. A O. Kavka jedným dychom dodáva: „Chceme zatraktívniť ponuku námestia tak, aby sa zmenil pohľad občanov mesta a okolitého regiónu na centrum samotné. Aby tu svoj čas trávili pravidelne, nielen počas troch dní festivalov...“


Komentáre k článku:

Komentovať môžu:
registrovaní menom
registrovaní nickom
›VŠETCI‹

UPOZORNENIE: Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.

Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.

Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy. Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

Pridať komentár
Kto je online
Vyhľadávanie
Internet Označenie inzercie
Posledné komentáre
Bottom panel

© www.regiononline.sk všetky práva vyhradené. Obsah novín je chránený autorským zákonom č. 618/2003 Z.z. a medzinárodným právom.
Prepis , šírenie, či ďalšie kopírovanie tohto obsahu alebo jeho časti, a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu vydavateľa alebo autora článku zakázané.
Design: © Mgr. Matej Fraňo Logo a názov novín: © Miloš Majko
Noviny sú aktualizované priebežne.
Články uverejnené na www.regiononline.sk neprechádzajú jazykovou korektúrou.
Redakcia a vydavateľ novín nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov. Redakcia a vydavateľ nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v novinách.

Webdesign