Prihlásiť sa Prihlásiť sa | Registrácia Nová registrácia
EchoLink | Rescue Online | Escape Online | Sereď Online | Sereď Online - archív | Reportér 24

ISSN 1338-0389   Dnes je 27. 5. 2019, meniny oslavuje: , zajtra RSS Export článkov
Top panel

Rubriky

Poklad na Dunaji – územie ktoré vytvoril a zachránil sám Dunaj

BROZ |MM| Začali sa realizovať aktívne opatrenia na ochranu prírody a zlepšenie stavu Rusovského ramena

 

9. január 2013, Bratislava – Rusovce

Ak by ste chceli nájsť najzachovalejší pôvodný lužný les v okolí Dunaja, netreba chodiť príliš ďaleko
od Bratislavy. Nachádza sa na Dolnom Rusovskom ostrove, a viaže sa k nemu zaujímavý príbeh. Ostrov vznikol činnosťou Dunaja v  18. storočí, už vtedy bol ostrov na mapách zakreslený so súvislým porastom lužného lesa. Veľkým súkromným vlastníkom v tomto území bol v minulosti gróf Elemér Lónyay, neskôr vlastníctvo prevzal štát. V 70-tych rokoch 20. storočia bol naplánovaný jeho zánik – mal sa stať súčasťou Hrušovskej zdrže, čo by znamenalo výrub lužného lesa a trvalé zaplavenie. Napokon – najmä vďaka úsiliu ochrancov prírody a ochrane blízkeho vodného zdroja bol projekt vodného diela Gabčíkovo upravený a väčšia časť ostrova ostala zachovaná. A aj vďaka prebiehajúcej výstavbe vodného diela ostávali lesy na ostrove ušetrené od lesného hospodárenia. To sa však po jeho sprevádzkovaní zmenilo.  – Lesní hospodári , tvrdiac, že lesy na ostrove sú prestarnuté tu už mali naplánované veľkoplošné holoruby na celkovej ploche desiatok hektárov a ochranármi plánovaná prírodná rezervácia bola ešte v nedohľadne. No aj vtedy sa na ostrov usmialo šťastie. V roku 2002 boli stroje a pilčíci už pripravení, ale Dunaj sa presne vtedy rozlial a na zaplavený ostrov sa nemohla dostať ťažká technika ani ľudia. Koncom toho istého roka napokon bola na ostrove vyhlásená Prírodná rezervácia Dunajské ostrovy s najvyšším stupňom ochrany.

Desať rokov po vyhlásení rezervácie sa podarilo spoluprácou ochranárov z Bratislavského regionálneho ochranárskeho združenia (BROZ), Vodohospodárskej výstavby, š. p. a Prírodovedeckej fakulty Univerzity Komenského, ako aj vďaka finančnej podpore Európskej komisie a Ministerstva životného prostredia SR pripraviť projekt LIFE Ochrana vtáctva Podunajska (LIFE07 NAT/SK/000707), v rámci ktorého sa tento týždeň začínajú na Dolnom Rusovskom ostrove realizovať práce zabezpečujúce obnovu pôvodných ramien v oblasti. K tomu by malo prispieť predovšetkým odstránenie umelých prehrádzok križujúcich Rusovské rameno.

Ako povedal manažér projektu LIFE Ochrana vtáctva Podunajska Tomáš Kušík: „Vďaka plánovaným opatreniam sa zlepší vodný režim v Rusovskom ramene a podmienky pre  možný návrat haje tmavej (Milvus milvus) alebo bociana čierneho (Ciconia nigra) do oblasti dunajských luhov.“

Ako dodal Dr. Matúš Kúdela z Prírodovedeckej fakulty Univerzity Komenského: „Ide o plaché druhy vtákov, ktoré boli v minulosti pre dunajské luhy typické. Posledné roky, však v dunajských luhoch od Bratislavy po Komárno nehniezdil už ani jeden pár haje tmavej. Pre porovnanie, pred dvomi-tromi desaťročiami tu hniezdilo až okolo 25 párov hají, z toho mnohé práve na dunajských ostrovoch v blízkosti Bratislavy.“

„Spoluprácou na projekte LIFE sa podieľame na obnovení a ochrane území, ktoré majú veľký význam pre tunajšiu faunu a flóru,“ povedal Ladislav Lazár, riaditeľ Vodohospodárskej výstavby, š.p. a splnomocnenec vlády SR pre výstavbu a prevádzku SVD G-N.

 

 


Komentáre k článku:

Komentovať môžu:
registrovaní menom
registrovaní nickom
›VŠETCI‹

UPOZORNENIE: Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.

Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.

Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy. Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

Pridať komentár
Kto je online
Vyhľadávanie
Internet Označenie inzercie
Posledné komentáre
Bottom panel

© www.regiononline.sk všetky práva vyhradené. Obsah novín je chránený autorským zákonom č. 618/2003 Z.z. a medzinárodným právom.
Prepis , šírenie, či ďalšie kopírovanie tohto obsahu alebo jeho časti, a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu vydavateľa alebo autora článku zakázané.
Design: © Mgr. Matej Fraňo Logo a názov novín: © Miloš Majko
Noviny sú aktualizované priebežne.
Články uverejnené na www.regiononline.sk neprechádzajú jazykovou korektúrou.
Redakcia a vydavateľ novín nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov. Redakcia a vydavateľ nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v novinách.

Webdesign