Prihlásiť sa Prihlásiť sa | Registrácia Nová registrácia
EchoLink | Rescue Online | Escape Online | Sereď Online | Sereď Online - archív | Reportér 24

ISSN 1338-0389   Dnes je 24. 8. 2019, meniny oslavuje: , zajtra RSS Export článkov
Top panel

Rubriky

Polícia apeluje na mladých vodičov, jazdite zodpovedne!

KRPZ Trnava |MM|  Senickí policajti obvinili z prečinu ublíženia na zdraví len 19 ročného vodiča zo Skalice. Partia piatich mladíkov vo veku od 18 do 21 rokov zo Skalice sa viezla na Renaulte Megane, ešte vlani v lete v obedňajších hodinách. Autom išli v smere od Zlatníckej doliny na Skalicu. Vodič sa plne nevenoval vedeniu vozidla a situácii v cestnej premávke. Po prejdení ľavotočivou zákrutou dostal na rovnom úseku šmyk, v dôsledku toho vyšiel mimo cestu do poľa, kde sa s autom niekoľkokrát prevrátil cez strechu. Pri dopravnej nehode utrpeli všetci štyria spolujazdci zranenia, z ktorých sa liečili niekoľko týždňov, našťastie však nešlo o ťažké zranenia. Vodič sa pri nehode nezranil a dychovou skúškou mu polícia nezistila požitie alkoholu. V zmysle zákona možno za ublíženie na zdraví z nedbanlivosti uložiť trest odňatia slobody až na jeden rok.

            Polícia v tejto súvislosti apeluje najmä na mladých a neskúsených vodičov, aby jazdili opatrne. Zákon o cestnej premávke striktne vymedzuje povinnosti vodiča a jednou z nich je aj povinnosť vodiča venovať sa plne vedeniu vozidla a sledovať situáciu v cestnej premávke. Nezriedka sa takéto dopravné nehody končia aj tragicky, v tomto prípade to pre osádku auta ešte skončilo dobre. Každý vodič by si pred jazdou mal uvedomiť, že berie do ruky zbraň, ktorou môže ohroziť svojich kamarátov či ostatných účastníkov cestnej premávky. Mladým vodičom chýbajú skúsenosti a ich reakcie na krízové situácie sa nemôžu rovnať skúseným vodičom. Na mieste je určite aj disciplína spolujazdcov a celková atmosféra v aute, ktorá môže spoločne prispieť k bezpečnému dojazdu do cieľa.

 

 

Aj chodec je účastníkom cestnej premávky.

 

Prečinu ublíženia na zdraví čelí aj 36 ročný vodič z Holíča. V októbri minulého roka za súmraku, hmly a dažďa zo snehom si ako vodič osobného auta Škoda Fábia nevšimol v Holíči chodca, ktorý prechádzal cez cestu. 87 ročný chodec prechádzal mimo priechodu pre chodcov z pravej strany vodiča a nachádzal sa už v ľavom jazdnom pruhu. Ľavým spätným zrkadlom auto zachytilo chodca a ten spadol na zem. V dôsledku nehody utrpel zranenia, z ktorých sa liečil asi štyri týždne.

Zo zákonných povinností vodiča vyplýva aj to, že vodič je povinný dbať na zvýšenú opatrnosť voči cyklistom a chodcom, najmä deťom, osobám so zdravotným postihnutím, osobitne voči osobám, ktoré používajú bielu palicu, a starým osobám.

Pripomíname, že za zníženej viditeľnosti mimo obce musí mať chodec idúci po krajnici alebo po okraji vozovky na sebe viditeľne umiestnené reflexné prvky alebo oblečený reflexný bezpečnostný odev. Odporúčame chodcom, aby sa aj v obci držali zásady „byť videný“, svetlý odev alebo aj nenápadný reflexný prvok môže ochrániť chodca pred kolíziou s autom.

Pri prechádzaní cez cestu je chodec povinný prednostne použiť priechod pre chodcov, nadchod alebo podchod. Na priechode pre chodcov sa chodí vpravo. Chodec nesmie vstupovať na vozovku, ak prichádza vozidlo s právom prednostnej jazdy; ak sa chodec nachádza na vozovke, musí takémuto vozidlu bez meškania uvoľniť priestor na prejazd.

 

 


Komentáre k článku:

Komentovať môžu:
registrovaní menom
registrovaní nickom
›VŠETCI‹

UPOZORNENIE: Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.

Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.

Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy. Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

Pridať komentár
Kto je online
Vyhľadávanie
Internet Označenie inzercie
Posledné komentáre
Bottom panel

© www.regiononline.sk všetky práva vyhradené. Obsah novín je chránený autorským zákonom č. 618/2003 Z.z. a medzinárodným právom.
Prepis , šírenie, či ďalšie kopírovanie tohto obsahu alebo jeho časti, a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu vydavateľa alebo autora článku zakázané.
Design: © Mgr. Matej Fraňo Logo a názov novín: © Miloš Majko
Noviny sú aktualizované priebežne.
Články uverejnené na www.regiononline.sk neprechádzajú jazykovou korektúrou.
Redakcia a vydavateľ novín nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov. Redakcia a vydavateľ nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v novinách.

Webdesign