Prihlásiť sa Prihlásiť sa | Registrácia Nová registrácia
EchoLink | Rescue Online | Escape Online | Sereď Online | Sereď Online - archív | Reportér 24

ISSN 1338-0389   Dnes je 23. 5. 2019, meniny oslavuje: , zajtra RSS Export článkov
Top panel

Rubriky

Polícia tento rok stopla nelegálnu prácu stovkám cudzincov

Prezídium Policajného zboru oddelenie komunikácie kancelárie prezidenta | IT | V priebehu tohto roka Národná jednotka boja proti nelegálnej migrácii Úradu hraničnej a cudzineckej polície odhalila šesť organizovaných skupín páchajúcich zločin prevádzačstva. Išlo o nelegálne zamestnávanie ilegálnych migrantov pochádzajúcich z Ukrajiny. Taktiež zrealizovali aj prípady nelegálneho zamestnávania, kde nešlo o organizovanú skupinu. Celkovo za túto trestnú činnosť polícia obvinila 19 osôb, ktoré zamestnávali viac ako 230 ilegálnych cudzincov. Celková suma, o ktorú sa takouto nelegálnou činnosťou obohatili predstavuje viac ako 1.383.000 eur.

Nelegálne zamestnávanie súvisí so snahou prisťahovalcov získať lepšie životné podmienky. Zvyčajne vykonávajú nízko kvalifikované a zle platené práce. Najčastejšie ide o práce v stavebníctve, poľnohospodárstve, upratovacích a čistiacich službách, ako aj v hotelových a stravovacích službách. Nelegálne zamestnaní štátni príslušníci tretích krajín sú často vykorisťovaní, neplatení a v prípade ich zadržania môžu byť kedykoľvek vrátení do svojich krajín. Nelegálne zamestnávanie súvisí aj s ochotou zamestnávateľov síce poskytnúť takéto zamestnanie, ale s cieľom získať z nich prospech. Preto je potrebné, aby zamestnávatelia, ktorí chcú zamestnať cudzích štátnych príslušníkov, preverili ich povolenie na pobyt i pracovné povolenie. Ak sa preukáže úmyselné zamestnávanie nelegálnych cudzincov, hrozí im trestné stíhanie, pretože sa dopúšťajú trestného činu prevádzačstva, za čo hrozí im až niekoľko ročné väzenie.

 

Príkladom takejto trestnej činnosti je aj nedávny prípad, kedy polícia odhalila ďalšie nelegálne zamestnávanie.Organizovaná skupina Ukrajincov a Slovákov pôsobiaca v Bratislave mala nelegálne zamestnávať najmenej 40 osôb. Tie nemali potrebné doklady ani pracovné povolenia.

Po príchode nelegálnych cudzincov na Slovensko im, podľa policajných zistení, Sergej T. (42), Mykola K.(41) a Vitaliy Y. (42) zabezpečovali ubytovanie v rodinných domoch v Bratislave. Potom im zadeľovali prácu, pričom ich neustále kontrolovali. Štvrtý člen tejto skupiny, 39-ročný Vojtech D., bol „účtovník“.  Akosamostatne zárobková osoba malo byť jeho úlohou zlegalizovať príjem z trestnej činnosti. Zároveň mal zabrániť jej odhaleniu alebo podozreniu zo strany odberateľov. Doposiaľ vykonané vyšetrovanie preukázalo, že táto skupina zabezpečila nelegálne zamestnanie minimálne 29 Ukrajincom, čím získali takmer 200 tisíc eur.

Vyšetrovateľ Národnej jednotky boja proti nelegálnej migrácii Úradu hraničnej a cudzineckej polícieuž štyroch mužovobvinil zo zločinuprevádzačstva a zo zločinulegalizácie príjmov z trestnej činnosti spáchaného organizovanou skupinou. V prvom prípade im hrozí dva až osem rokov a v druhom sedem až 12 rokov väzenia. Všetci sú stíhaní na slobode. To, či sú do prípadu zapletené aj iné osoby, ukáže ďalšie vyšetrovanie.

 


Komentáre k článku:

Komentovať môžu:
registrovaní menom
registrovaní nickom
›VŠETCI‹

UPOZORNENIE: Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.

Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.

Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy. Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

Pridať komentár
Kto je online
Vyhľadávanie
Zdravotnícke pomôcky Označenie inzercie
Posledné komentáre
Bottom panel

© www.regiononline.sk všetky práva vyhradené. Obsah novín je chránený autorským zákonom č. 618/2003 Z.z. a medzinárodným právom.
Prepis , šírenie, či ďalšie kopírovanie tohto obsahu alebo jeho časti, a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu vydavateľa alebo autora článku zakázané.
Design: © Mgr. Matej Fraňo Logo a názov novín: © Miloš Majko
Noviny sú aktualizované priebežne.
Články uverejnené na www.regiononline.sk neprechádzajú jazykovou korektúrou.
Redakcia a vydavateľ novín nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov. Redakcia a vydavateľ nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v novinách.

Webdesign