Prihlásiť sa Prihlásiť sa | Registrácia Nová registrácia
EchoLink | Rescue Online | Escape Online | Sereď Online | Sereď Online - archív | Reportér 24

ISSN 1338-0389   Dnes je 25. 5. 2019, meniny oslavuje: , zajtra RSS Export článkov
Top panel

Rubriky

Poslanci schválili nové pravidlá verejného obstarávania

417

MVSR |MM| Návrh novely zákona č. 25/2006 Z. z. o verejnom obstarávaní vypracovaný ministerstvom vnútra, ktorý schválila Národná rada Slovenskej republiky 19. marca 2013, prináša pozitívne zmeny do procesu verejného obstarávania. V spojení s tzv. malou novelou, účinnou od 18. februára 2013 prinesie zefektívnenie a zrýchlenie procesu, ako aj zvýšenie transparentnosti verejného obstarávania.

 

Rozšírenie zverejňovacích povinností

Návrh novely inštitucionalizuje internetový profil verejného obstarávateľa, ktorý bude jedným miestom, bezplatne verejnej prístupným, na ktorom bude zverejnený celý životný cyklus zákazky, od súťažných podkladov až po vyhodnotenie plnenia zmluvy.

S rozšíreným zverejňovaním sa zavedie notifikačný modul, ktorý bude záujemcom automaticky zasielať informácie o vyhlásených súťažiach. Cieľom je aktívne osloviť potenciálnych dodávateľov, "vtiahnuť" ich do účasti na súťažiach a deklarovať otvorenosť súťažiť so všetkými, ktorí prejavia záujem.

Zruší sa rokovacie konanie bez zverejnenia v podobe, v akej je dnes známe. Všetky prípady dnešného rokovacieho konania bez zverejnenia budú musieť byť zverejnené ešte predtým, ako verejní obstarávatelia tento postup využijú, čo zabezpečí väčšiu informovanosť a kontrolu nad týmto, dnes najmenej otvoreným spôsobom súťaženia.

Povinné zverejňovanie vopred sa bude týkať aj tých nákupov, ktoré dnes nemajú formálne upravené postupy a zákon sa na nich nevzťahuje.

Zefektívnenie procesu obstarávania

Zásadnú zmenu, ktorá predstavuje aj zvýšenie transparentnosti, prinesie zriadenie elektronického trhoviska pre obstarávanie bežných tovarov, služieb a stavebných prác pri tzv. podlimitných zákazkách. Pôjde o elektronický nákupný systém, ktorý by mal umožniť realizovať nákup bežných komodít už v priebehu troch pracovných dní a mal by jednak uľahčiť a zrýchliť nákup, zároveň však umožniť všetkým sledovať, čo a za koľko štát nakupuje.

V oblasti podlimitných zákaziek sa na iné než bežné komodity sa tiež zjednocuje postup pre verejných obstarávateľov a namiesto troch režimov sa zavádza jeden.

Nové inštitúty, ktorými sú certifikácia, akreditácia a ex ante kontrola prinesú verejným obstarávateľom a obstarávateľom možnosť nechať si vopred skontrolovať používané postupy a metódy vo verejnom obstarávaní a mať tak istotu, že nimi zvolený postup je v súlade so zákonom. Ostatným subjektom to umožní takto validované postupy použiť pri vlastných súťažiach, čo by malo pomôcť predísť rozsiahlemu námietkovaniu súťaží a presunúť kontrolu pred začiatok súťaže.

Zásadné zmeny nastanú v oblasti revíznych postupov. Zavádza sa námietkové konanie v dvoch štádiách, namiesto dnešných šiestich, ktoré prebehne v prvom štádiu pred otvorením ponúk s cenou a v druhom po takomto otvorení. Novým prvkom je zriadenie rady ÚVO, ktorá bude rozhodovať ako odvolací orgán, čo spružní proces námietkového konania a zjednotí rozhodovaciu činnosť ÚVO.

Dôležitou zmenou je aj zavedenie možnosti uzatvoriť zmluvu s druhým alebo tretím uchádzačom v poradí, ak k uzavretiu s prvým nedôjde z dôvodu nesplnenia podmienok či neposkytnutia súčinnosti na uzavretie zmluvy. Odpadne teda nutnosť opakovať súťaž a výrazne sa zefektívni postup verejného obstarávateľa.

Posilnenie postavenia kvalitných a poctivých dodávateľov

Novela zavádza pravidlá pre dnes už existujúci systém hodnotenia kvality predošlých dodávok tovarov, služieb a prác a zavádza jednotný systém referencií. Ide o jednotne upravený a preto navzájom porovnateľný systém vystavovania potrvdení o kvalite dodaných plnení zo strany dodávateľov, ktorý umožní nielen jednoduchšiu orientáciu pre verejných obstarávateľov, ale aj posudzovanie kvality dodávateľov, aj v nadväznosti na novozavedené sankcie zákazu účasti vo verejnom obstarávaní.

Dodávatelia či uchádzači, ktorý predkladajú do súťaží nepravdivé či falošné dokumenty alebo ktorí dlhodobo či zásadne porušujú zmluvné povinnosti a nedodávajú kvalitne, budú môcť byť vylúčení z budúcich súťaží, a to v závažných prípadoch až na tri roky.

Zmena sa dotkne aj subdodávateľských vzťahov, kedy aj subdodávatelia budú musieť spĺňať podmienky účasti, týkajúce sa osobného postavenia.

V reakcii na aktuálne problémy s kvalitou subdodávok sa zavádza možnosť pre obstarávateľov vyhradiť si, že určitú časť plnenia musí dodať dodávateľ osobne. Rovnako v prípadoch, kedy spôsobilosť dodať určité plnenie preukazuje uchádzač cez tretiu osobu, bude musieť takéto plnenie poskytnúť buď sám, alebo len prostredníctvom tejto osoby. Takto bude mať obstarávateľ vopred vedomosť o tom, kto mu v konečnej fáze bude plnenie dodávať.

Ďalšie zmeny

Okrem vyššie uvedených sa navrhujú aj ďalšie zmeny, ktoré či už posiľňujú súťažný prvok, alebo chránia verejné prostriedky. Patria k nim zákazy cenových dodatkov, povinnosť pri rámcových zmluvách znižovať cenu, ak sa znižuje aj cena na trhu, či posilnenie kritéria ekonomicky najvýhodnejšej ponuky.

Novelizovaný zákon by mal nadobudnúť  účinnosť od 1. júla 2013.


Komentáre k článku:

Komentovať môžu:
registrovaní menom
registrovaní nickom
›VŠETCI‹

UPOZORNENIE: Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.

Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.

Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy. Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

Pridať komentár
Kto je online
Vyhľadávanie
Zdravotnícke pomôcky Označenie inzercie
Posledné komentáre
Bottom panel

© www.regiononline.sk všetky práva vyhradené. Obsah novín je chránený autorským zákonom č. 618/2003 Z.z. a medzinárodným právom.
Prepis , šírenie, či ďalšie kopírovanie tohto obsahu alebo jeho časti, a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu vydavateľa alebo autora článku zakázané.
Design: © Mgr. Matej Fraňo Logo a názov novín: © Miloš Majko
Noviny sú aktualizované priebežne.
Články uverejnené na www.regiononline.sk neprechádzajú jazykovou korektúrou.
Redakcia a vydavateľ novín nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov. Redakcia a vydavateľ nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v novinách.

Webdesign