Prihlásiť sa Prihlásiť sa | Registrácia Nová registrácia
EchoLink | Rescue Online | Escape Online | Sereď Online | Sereď Online - archív | Reportér 24

ISSN 1338-0389   Dnes je 25. 5. 2019, meniny oslavuje: , zajtra RSS Export článkov
Top panel

Rubriky

Pozvánka do Tratranskej Galérie na výstavy

159

Tatranská Galéria v Poprade Vás pozýva:

 

Názov projektu:   Hry s umením 2013

Výstavy

Maľovaná krajina - unikátna výstava s možnosťou vstúpiť do obrazu

organizovaná v spolupráci s BIBIANOU – medzinárodný dom umenia pre deti v Bratislave

Variácie krajiny zo zbierok Tatranskej galérie v Poprade

Miesto konania:Tatranská  galéria Poprad, Hviezdoslavova 12

Vernisáž: 19.04. 2013 o 17. 00

Termín výstavy: 19. 04. 2013 – 16. 06. 2013

Kurátori výstav: Katarína Kosánová, Soňa Sadilková, Anna Ondrušeková

 

     Tohtoročný ročník Hier s umením je organizovaný v spolupráci s BIBIANOU medzinárodným domom umenia pre deti v Bratislave. Nosnou témou projektu je krajinomaľba, ktorá má priblížiť oku návštevníka (detského diváka) tému krajiny prostredníctvom interaktívnej výstavy Bibiany Maľovaná krajina a výstavy Krajinárskych variácií zo zbierok Tatranskej galérie.

     Interaktívna výstava Maľovaná krajinasa stanepriestorom pre porovnávanie nápadov, výtvarného uchopenia a dobrodružného hľadania a nachádzania, ktoré je prístupné chápaniu detského návštevníka. Zámerom autoriek Kataríny Kosánovej (scenár)Soni Sadilkovej (výtvarno-priestorové riešenie) je sprostredkovať deťom výtvarné diela v ich chronologickom slede. Mimoriadne nápaditým a pre deti ľahko zrozumiteľným spôsobom umožnia deťom prejsť historickým vývinom krajinomaľby. Rôzne variácie krajinomalieb umožnia návštevníkom porovnať optický klam pri zobrazovaní perspektívy, zažiť naozajstnú búrku v krajine, hmatom vnímať štyri živly z obrazov, vyjadriť svoje pocity z obrazov impresionistov a pohrať sa s teplými a studenými farbami. 

      Vzácne okamihy návštevníci zažijú keď sa dostanú do živého obrazu – do kaviarne Vincenta van Gogha, pod hviezdnou oblohou, alebo na Monetov Japonský most v 4 ročných obdobiach. Spoznajú ako moderní maliari vidia svet, v ktorom často menia zákonitosti farieb. V závere prehliadky výstavy sa ocitnú  v nekonečnom zrkadlovom obraze  krajiny.

    Touto prechádzkou výstavy deti zistia, že krajinomaľba je okrem iného aj hudba, svetlo, vôňa a možno aj niečo viac. Dlhoročná prax a znalosť detského myslenia (zmysel pre hravosť, vytváranie zaujímavých asociácií) umožnilo pripraviť výstavu, ktorá „bude útočiť“ na všetky zmysly premyslenou koncepciou, invenčnosťou, ako aj scenáristickou a výtvarnou čistotou. Komunikácia s detským divákom bude prebiehať prostredníctvom vybraných reprodukcií výtvarných diel, textov a aktivít. Jej cieľom bude dialóg o tom, čím bola, je a možno bude krajinomaľba v kontexte výtvarného umenia a výtvarného jazyka. O tom, ako sa umelcom podarilo uchopiť atmosféru krajiny pri jej rýchlych zmenách v kolobehu života a času, a o tom, že tvorba i vnímanie krajinomaľby môže byť zábava, ktorú „na prechádzke obrazmi“ môžu zažiť.

     Výstava Bibiany je doplnená originálmi krajinomalieb rôznych autorov a období z bohatého zbierkového fondu Tatranskej galérie v Poprade. V rámci projektu usporiada Tatranská galéria už tradičné tvorivé dielne, workshopy, performance a súťažnú prehliadku mladých módnych dizajnérov – Módne inšpirácie 2013. Počas jarných mesiacov tak budú mať návštevníci v Elektrárni opäť možnosť zhliadnuť inovatívne umenie a pútavým spôsobom spoznať žáner krajinomaľby.


Fotogaléria k článku:

159
Autor: Tatranská Galéria v Poprade
159
Autor: Tatranská Galéria v Poprade
159
Autor: Tatranská Galéria v Poprade


Komentáre k článku:

Komentovať môžu:
registrovaní menom
registrovaní nickom
›VŠETCI‹

UPOZORNENIE: Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.

Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.

Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy. Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

Pridať komentár
Kto je online
Vyhľadávanie
Internet Označenie inzercie
Posledné komentáre
Bottom panel

© www.regiononline.sk všetky práva vyhradené. Obsah novín je chránený autorským zákonom č. 618/2003 Z.z. a medzinárodným právom.
Prepis , šírenie, či ďalšie kopírovanie tohto obsahu alebo jeho časti, a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu vydavateľa alebo autora článku zakázané.
Design: © Mgr. Matej Fraňo Logo a názov novín: © Miloš Majko
Noviny sú aktualizované priebežne.
Články uverejnené na www.regiononline.sk neprechádzajú jazykovou korektúrou.
Redakcia a vydavateľ novín nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov. Redakcia a vydavateľ nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v novinách.

Webdesign