Prihlásiť sa Prihlásiť sa | Registrácia Nová registrácia
EchoLink | Rescue Online | Escape Online | Sereď Online | Sereď Online - archív | Reportér 24

ISSN 1338-0389   Dnes je 24. 8. 2019, meniny oslavuje: , zajtra RSS Export článkov
Top panel

Rubriky

Pre zlepšenie dopravno-bezpečnostnej situácie sa polícia zameriava aj na chodcov

Prezídium PZSR |MM|   Polícia prijala opatrenia na zlepšenie bezpečnostnej situácie. Policajti zvýšia dohľad nad najzraniteľnejšími účastníkmi, chodcami, s cieľom ochrániť čo najviac životov. Budú dohliadať na dodržiavanie povinností vodičov voči chodcom, ale i chodcov voči vodičom. Viac policajtov je už v týchto dňoch v okolí priechodov pre chodcov, v blízkosti škôl, nemocníc, železničných a autobusových staníc, kostolov, cintorínov, nákupných centier. Nevynechajú ani miesta mimo zastavaných oblastí, či časti obcí bez funkčného verejného osvetlenia. Jednoducho budú všade tam, kde je predpoklad zvýšeného výskytu chodcov. Pozornosti policajtov však neujdú ani ďalší zraniteľní účastníci, cyklisti či motorkári. Stále platí, že od začiatku roka nezomrel ani jeden motorkár, o život však prišiel jeden cyklista.

Hrozivé štatistiky

            Za tri mesiace tohto roka zavinili chodci 109 nehôd.Zomreli pri nich siedmi, ťažko sa zranili 25 a ľahko 65 chodci. Zrážku s chodcom evidujeme v 252 prípadoch, zomreli pri nich 15.

            Už prvý januárový týždeň začal nepriaznivo, dvoma mŕtvymi chodcami. Postupne každý týždeň pribúdal ďalší. Svetlými výnimkami boli doposiaľ tri týždne, piaty, ôsmy a minulý 14. týždeň, kedy o život neprišiel ani jeden chodec. Naopak doposiaľ za čierny týždeň môžeme považovať prelom februára a marca, kedy zomreli až štyria chodci. Dňa 25. februára v katastri Turzovky, v okrese Čadca 38-ročný vodič osobného auta  na priamom úseku cesty prešiel chodca ležiaceho na ceste. 58-ročný chodec utrpel zranenia, ktorým po prevoze do nemocnice podľahol.

 

Prvého marca minútu po polnoci v  Trenčíne zrazil 21-ročný vodič osobného auta len o rok mladšieho chodca. Na priamom úseku cesty išiel v tom istom smere. Chodec ťažkým zraneniam na mieste podľahol.

Už dva dni po tom prišiel o život ďalší chodec. V  Betliari, v rožňavskom okrese zrazil 23-ročný vodič 27-ročného chodca pri autobusovej zastávke. Chodec ležal v jazdnom pruhu v smere jeho jazdy.

 

Nepoučiteľní chodci

Tma, slabo osvetlené ulice, chodci v čiernom, často pod vplyvom alkoholu. V takýchto prípadoch je ťažké zabrániť nehode.

Za zníženej viditeľnosti mimo obce musí mať chodec idúci po krajnici alebo po okraji vozovky na sebe reflexné prvky alebo oblečený reflexný odev. Električka má prednosť!Chodec je povinný umožniť jej plynulý prejazd. Chodci, ktorí prechádzajú cez priechod musia brať ohľad na prichádzajúce autá najmä tým, že neprechádzajú jednotlivo, ale v skupinkách. To platí aj voči vodičom odbočujúcim na cestu, cez ktorú chodci prechádzajú. Chodec nesmie vstupovať na cestu, a to ani pri použití priechodu pre chodcov, ak vzhľadom na rýchlosť a vzdialenosť prichádzajúcich áut nemôže cez cestu bezpečne prejsť.  Mimo priechodu sa smie cez cestu prechádzať len kolmo na jej os, najkratším smerom. Pred vstupom na vozovku sa chodec musí presvedčiť, či tak môže urobiť bez nebezpečenstva. Len čo vojde na cestu, nesmie sa tam bezdôvodne zdržiavať ani zastavovať. To platí na priechode i mimo neho.

Vodiči musia hlavne predvídať. Spomaliť najmä v miestach, kde je pravdepodobnosť výskytu chodcov. Kritické sú autobusové zastávky, často sa stáva, že chodec vybehne pred autobusom rovno pod kolesá auta.

 

Chodci zaviniliminulý rok 442 dopravných nehôd, pri ktorých zomrelo 15  z nich, 84 sa zranilo ťažko a 293 ľahko. Alkohol sa podpísal pod 94 dopravných nehôd. Zrážka s chodcom bola  v 1.230 prípadoch, pri ktorých zomrelo 65 chodcov. Podiel usmrtených chodcov tvoril minulý rok 22,3 percent, čo je druhý najväčší, hneď po počte usmrtených vodičov a spolujazdcov (60%).

 


Komentáre k článku:

Komentovať môžu:
registrovaní menom
registrovaní nickom
›VŠETCI‹

UPOZORNENIE: Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.

Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.

Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy. Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

Pridať komentár
Kto je online
Vyhľadávanie
Internet Označenie inzercie
Posledné komentáre
Bottom panel

© www.regiononline.sk všetky práva vyhradené. Obsah novín je chránený autorským zákonom č. 618/2003 Z.z. a medzinárodným právom.
Prepis , šírenie, či ďalšie kopírovanie tohto obsahu alebo jeho časti, a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu vydavateľa alebo autora článku zakázané.
Design: © Mgr. Matej Fraňo Logo a názov novín: © Miloš Majko
Noviny sú aktualizované priebežne.
Články uverejnené na www.regiononline.sk neprechádzajú jazykovou korektúrou.
Redakcia a vydavateľ novín nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov. Redakcia a vydavateľ nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v novinách.

Webdesign