Prihlásiť sa Prihlásiť sa | Registrácia Nová registrácia
EchoLink | Rescue Online | Escape Online | Sereď Online | Sereď Online - archív | Reportér 24

ISSN 1338-0389   Dnes je 20. 8. 2019, meniny oslavuje: , zajtra RSS Export článkov
Top panel

Rubriky

Program Slovenskej národnej galérie v Bratislave december 2012

SNG Bratislava |MM|  Esterházyho palác | Námestie Ľ. Štúra 4, Bratislava

Otvorené denne okrem pondelka od 10.00 do 18.00 h, vo štvrtok od 12.00 do 20.00 h

 

Vodné kasárne | Rázusovo nábrežie 2, Bratislava

Uzavreté

 

SNG, Riečna 1, 815 13 Bratislava

tel.: 02/20 47 61 11

e-mail: info@sng.sk, www.sng.sk

 

AKTUÁLNE VÝSTAVY

 

Jana Želibská

Zákaz dotyku | No Touching

 

30. november 2012 – 17. marec 2013

Vernisáž 29. november 2012 o 18.00 h

 

Esterházyho palác, 2. a 3. poschodie

Kurátorky výstavy: Vladimíra Büngerová, Lucia Gregorová

 

Monografická výstava Jany Želibskej (1941) je pokračovaním výstavného a výskumného programu, ktorý prezentuje významné osobnosti dejín slovenského výtvarného umenia druhej polovice 20. storočia. Želibská patrí k progresívnej generácii akčných a konceptuálnych autorov z druhej polovice 60. rokov 20. storočia na Slovensku. Vo svojej tvorbe špecificky prehodnocovala podnety neo-avantgardných tendencií, najmä francúzskeho Nového realizmu a pop-artu. Na bývalej československej scéne stála pri zrode environmentálneho umenia v 60. rokoch, postmoderného objektu a inštalácie na konci 80. rokov a videoumenia v 90. rokoch 20. storočia. Želibská otvoreným feministickým prístupom tematizuje ženské telo; v jej tvorbe sa tieto zámery prelínali s dobovo príznačnými témami alternatívnej scény a neoficiálneho umenia na Slovensku. Výstavný projekt po dlhšom čase prezentuje veľkorysé priestorové diela Jany Želibskej (Možnosť odkrývania, 1967; Triptych, 1969; Kandarya-Mahadeva, 1969), dokumentácie akcií v krajine, inštalácie z prírodných materiálov, videá a výber diel z aktuálnej tvorby. K výstave vychádza rozsiahly katalóg s textmi viacerých autoriek/autorov a s bohatou obrazovou prílohou.

 

Krv

 

14. december 2012 – 31. marec 2013

Vernisáž 13. december 2012 o 18.00 h

 

Esterházyho palác, 1. poschodie

Kurátor výstavy: Dušan Buran

 

Výstava so stručným názvom Krv má ambíciu predstaviť (aspoň na slovenskej scéne ojedinelý) trans-historický kurátorský projekt. Jej centrálna kultúrna kategória je na jednej strane spätá s ľudským telom, a teda životom (resp. smrťou), na strane druhej je predmetom rozličných literárnych, náboženských a sociálnych projekcií. A tak, ako si bez krvi nemožno predstaviť existenciu živého organizmu; metafory krvi, jej „kultúrne“ funkcie, zase formovali pohľad človeka nielen na seba a svoje okolie, ale neraz aj na to, čo ho presahuje. Termíny a spojenia ako „krvná pomsta“, „pokrvné puto“, „modrá krv“, ale tiež „krvák“, „krvilačný“ alebo „krvi by sa na ňom nedorezal“ sú dosť výrečnými nástrojmi pre poznanie vzťahu spoločnosti ku krvi. No v prvom rade potenciálom na rozvinutie pútavej úvahy o vizuálnej kapacite krvi (a jej metafor) od 14. storočia po súčasnosť.

 

Ponuka sprievodných programov

Streda 5. 12. 2012 o 17.00 h

Kurátorský výklad  Vladimíry Büngerovej a Lucie Gregorovej na výstave Jana Želibská | Zákaz dotyku.

SNG, Esterházyho palác, 2. a 3. poschodie, Námestie Ľ. Štúra 4, Bratislava

Vstupné 1,50 €

 

sobota 8.12. 2012 o 15.00 – 18.00 h

Mikuláš v SNG

Príďte zažiť Mikulášsku atmosféru v SNG!

Od 15.00 sa v priestoroch Berlinky môžete zahriať čajom, punčom, vôňou medu, kúpiť dobrú knihu alebo inú drobnosť

O 16.00 v átriu Esterházyo paláca si môžu deti s rodičmi vybrať svoju tvorivú dielňu

O 17.00 deti v Berlinke čaká Kúzelné divadlo

O 17.30 Mikuláš prinesie prekvapenie

Na tvorivé dielne je potrebné sa rezervovať na kontakte: barbora.jurinova@sng.sk

SNG, Esterházyho palác a Berlinka, Námestie Ľ. Štúra 4, Bratislava

Vstup voľný

 

 


Komentáre k článku:

Komentovať môžu:
registrovaní menom
registrovaní nickom
›VŠETCI‹

UPOZORNENIE: Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.

Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.

Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy. Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

Pridať komentár
Kto je online
Vyhľadávanie
Internet Označenie inzercie
Posledné komentáre
Bottom panel

© www.regiononline.sk všetky práva vyhradené. Obsah novín je chránený autorským zákonom č. 618/2003 Z.z. a medzinárodným právom.
Prepis , šírenie, či ďalšie kopírovanie tohto obsahu alebo jeho časti, a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu vydavateľa alebo autora článku zakázané.
Design: © Mgr. Matej Fraňo Logo a názov novín: © Miloš Majko
Noviny sú aktualizované priebežne.
Články uverejnené na www.regiononline.sk neprechádzajú jazykovou korektúrou.
Redakcia a vydavateľ novín nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov. Redakcia a vydavateľ nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v novinách.

Webdesign