Prihlásiť sa Prihlásiť sa | Registrácia Nová registrácia
EchoLink | Rescue Online | Escape Online | Sereď Online | Sereď Online - archív | Reportér 24

ISSN 1338-0389   Dnes je 23. 5. 2019, meniny oslavuje: , zajtra RSS Export článkov
Top panel

Rubriky

QUO VADIS slovenské stavebníctvo

159

Vydavateľstvo  Eurostav   |MM|  Pod týmto názvom sa dňa 19. júna 2013 konala v Bratislave konferencia určená podnikateľom a manažérom firiem pôsobiacich na slovenskom stavebnom trhu. Okrem odborných prednášok k predikcii slovenského stavebníctva na roky 2013 až 2015 bola súčasťou konferencie aj panelová diskusia, ktorá ukázala v plnej šírke celú škálu problémov, ktoré trápia stavebných podnikateľov. Najväčším problémom súčasného stavebníctva je nedostatok zákaziek, nízke ceny, ktoré vedú k nekvalite v oblasti projektových prác, ale aj stavebných prác, druhotná platobná neschopnosť, nedodržiavanie zákonov a v mnohých prípadoch aj absencia elementárnej slušnosti, morálky a podnikateľskej etiky.

Konferenciu otvoril štátny tajomník Ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR pán František Palko, ktorý zdôraznil snahu vlády riešiť problémy stavebníctva a vyjadril nádej, že pripravované legislatívne zmeny, ako je nový stavebný zákon, Zákon o verejnom obstarávaní a Zákon o ŠFRB budú krokom nielen k zlepšeniu kvality v stavebníctve, ale aj k podpore stavebníctva a bývania. Účastníci konferencie mu tlmočili v rozprave problémy, s ktorými sa denno-denne stretávajú a ktoré výrazným spôsobom deformujú podnikateľské prostredie, a vyzvali ministerstvo a vládu SR, aby svojimi opatreniami prispeli k vyriešeniu a odstráneniu týchto problémov. Účastníci konferencie tiež tlmočili svoju žiadosť, aby sa štát stal príkladom v dodržiavaní zákonov a zákonných postupov a ako štátni a verejní obstarávatelia neprispievali k druhotnej platobnej neschopnosti firiem tým, že sa nedodržiavajú zákonné lehoty na splatenie faktúry, z ktorých podnikatelia ale musia odvádzať DPH.

Začne stavebníctvo konečne rásť?

V predikcii stavebníctva na najbližšie 2 – 3 roky, ktorú vypracovali a na konferencii prezentovali odborníci z ÚEOS sa uvádza, že už koncom roka 2013 by sa mal spomaliť pokles stavebníctva na -1,2 % a postupne od roku 2014 by malo dôjsť k postupnému rastu stavebníctva na 4,3 %. Najväčší nárast objemu prác sa predpokladá v inžinierskych stavbách. Predikcia bola spracovaná na základe odhadov z pripravovaných projektov, vypísaných tendrov z NDS, a ďalších dostupných a zverejnených informácií, ako sú napr. vydané stavebné povolenia atď. Vyhliadky sú teda pre rok 2014 optimistickejšie. Či sa táto predikcia aj naplní, ukáže až čas.

Pre účastníkov konferencie pripravil organizátor podujatia – Vydavateľstvo EUROSTAV - aj zborník, v ktorom je celá predikcia budúceho vývoja stavebníctva na roky 2014 - 2015 publikovaná aj s komentármi a východiskami, na základe ktorých bola spracovaná.

Podrobnejšie bude celý priebeh konferencie a panelovej diskusie publikovaný v časopise EUROSTAV 7-8/2013, ktorý vyjde v auguste.


Komentáre k článku:

Komentovať môžu:
registrovaní menom
registrovaní nickom
›VŠETCI‹

UPOZORNENIE: Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.

Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.

Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy. Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

Pridať komentár
Kto je online
Vyhľadávanie
Zdravotnícke pomôcky Označenie inzercie
Posledné komentáre
Bottom panel

© www.regiononline.sk všetky práva vyhradené. Obsah novín je chránený autorským zákonom č. 618/2003 Z.z. a medzinárodným právom.
Prepis , šírenie, či ďalšie kopírovanie tohto obsahu alebo jeho časti, a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu vydavateľa alebo autora článku zakázané.
Design: © Mgr. Matej Fraňo Logo a názov novín: © Miloš Majko
Noviny sú aktualizované priebežne.
Články uverejnené na www.regiononline.sk neprechádzajú jazykovou korektúrou.
Redakcia a vydavateľ novín nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov. Redakcia a vydavateľ nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v novinách.

Webdesign