Prihlásiť sa Prihlásiť sa | Registrácia Nová registrácia
EchoLink | Rescue Online | Escape Online | Sereď Online | Sereď Online - archív | Reportér 24

ISSN 1338-0389   Dnes je 26. 5. 2019, meniny oslavuje: , zajtra RSS Export článkov
Top panel

Rubriky

Sociálny systém policajtov a vojakov sa bude meniť

159

MVSR |MM| Vyplýva to z pripravovanej novely zákona č. 328/2002 Z. z.  o sociálnom zabezpečení  policajtov a vojakov, ktorej definitívnu podobu v pondelok 26. novembra 2012  predstavil minister vnútra Robert Kaliňák spolu s ministrom obrany Martinom Glváčom.

Novela reaguje na mimoriadny deficit osobitného účtu bezpečnostných zložiek. „Cieľom je nastaviť sociálny systém vojakov a policajtov tak, aby bol stabilný a garantoval istoty, ktoré robia službu v ozbrojených zboroch atraktívnou“ povedal Robert Kaliňák.  Podľa Martina Glváča je dôležité, aby povolanie vojaka a policajta bolo povolaním celoživotným.   

Jedným z kľúčových riešení je zvýšenie odvodov poistného  na sociálne zabezpečenie  policajtov a vojakov. Policajti budú zo svojich platov odvádzať na osobitný účet namiesto súčasných 5 už 7 percent.  Vyššie odvody sa budú týkať aj služobných úradov – zo súčasných 17 vzrastú na 20 percent.  

Zmenia sa tiež podmienky nároku na výsluhový dôchodok z 15 na 25 odslúžených rokov. Prví vojaci a policajti, ktorých sa to bude týkať, musia mať odslúžených menej ako 5 rokov.

Pre novoprijatých policajtov sa bude predlžovať nárok na odchodné z 5 na 13 rokov. Taktiež sa znižuje maximálna výmera odchodného z 13,5 násobku  na 9 násobok mesačného služobného platu.

Prijatím navrhovaných opatrení sa v najbližších 3 rokoch predpokladá úspora na výdavkoch rozpočtu verejnej správy v celkovej výške cca 200 miliónov eur, čo by ročne znamenalo cca 64 miliónov eur.

K pozitívnej bilancii na osobitnom účte prispel aj fakt, že v roku 2012 došlo k najnižšiemu odchodu  policajtov za posledných 12 rokov.
 


Komentáre k článku:

Komentovať môžu:
registrovaní menom
registrovaní nickom
›VŠETCI‹

UPOZORNENIE: Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.

Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.

Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy. Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

Pridať komentár
Kto je online
Vyhľadávanie
Zdravotnícke pomôcky Označenie inzercie
Posledné komentáre
Bottom panel

© www.regiononline.sk všetky práva vyhradené. Obsah novín je chránený autorským zákonom č. 618/2003 Z.z. a medzinárodným právom.
Prepis , šírenie, či ďalšie kopírovanie tohto obsahu alebo jeho časti, a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu vydavateľa alebo autora článku zakázané.
Design: © Mgr. Matej Fraňo Logo a názov novín: © Miloš Majko
Noviny sú aktualizované priebežne.
Články uverejnené na www.regiononline.sk neprechádzajú jazykovou korektúrou.
Redakcia a vydavateľ novín nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov. Redakcia a vydavateľ nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v novinách.

Webdesign