Prihlásiť sa Prihlásiť sa | Registrácia Nová registrácia
EchoLink | Rescue Online | Escape Online | Sereď Online | Sereď Online - archív | Reportér 24

ISSN 1338-0389   Dnes je 20. 8. 2019, meniny oslavuje: , zajtra RSS Export článkov
Top panel

Rubriky

Sprietočnenie Medveďovského ramena

159

Mgr. Karolína Sobeková, PhD. BROZ - Bratislavské regionálne ochranárske združenie | Koryto Dunaja sa v minulosti vyznačovalo intenzívnymi zmenami prúdenia vody a s tým súvisiacimi zmenami koryta hlavného toku a jeho bočných ramien. Okolie obcí Sap a Medveďov bolo typické silným prúdom vody, ktorý modeloval krajinu, čo miestny obyvatelia využívali pre poháňanie lodných mlynov. Tých sa v blízkosti obcí nachádzali desiatky.

Oblasť v minulosti tiež uzatvárala unikátny systém vnútrozemskej delty Dunaja, ktorý začínal v okolí Bratislavy a končil práve v týchto miestach. Spleť ramien v kombinácii s ostrovmi, močiarmi a zaplavovanými lesmi vytvárali vhodné podmienky pre dunajské druhy rýb nachádzajúce tu miesto pre rozmnožovanie. Pomalšie tečúca voda bočných ramien, dostatok úkrytov a potravy vytvárali priaznivé prostredie aj pre mladé rybky, ktoré tu prekonávali časť svojho vývinu. Celá oblasť bola známa svojou bohatosťou a rozmanitosťou. Vnútrozemská delta Dunaja vytvárala vhodné podmienky pre mnohé druhy živočíchov vrátane veľkého množstva vtákov, ktoré prichádzali každoročne hniezdiť na miesta, kde nachádzali pokoj a dostatok potravy pre svoje mláďatá.

Obraz vnútrozemskej delty Dunaja sa v súvislosti s reguláciou toku výrazne zmenil – po realizácii úprav boli bočné ramená Dunaja umelo odrezané od hlavného toku, čo viedlo k ich postupnému zániku. Tento osud stretol aj Medveďovské rameno a celé jeho okolie. Pôvodne rozvetvené rameno s viacerými vtokmi z Dunaja bolo zaslepené a jediným miestom komunikácie s Dunajom ostalo oblasť jeho výtoku pri obci Medveďov. Všetky ostatné ramená boli zaslepené a ostrovy, ktoré ohraničovali postupne zanikli a spojili sa v jeden celok. Na niekoľko desaťročí sa stala voda v ramene stojatou. Počas povodní prinášala dunajská voda do ramena množstvo sedimentov, ktoré v ramene ostávali. Postupne dochádzalo k zanášaniu jednotlivých menších ramien a vtokov, ktoré následne úplne zanikli. Tie časti, ktoré sa zachovali boli po väčšinu roka suché a bez života. Z celej oblasti sa postupne vytratila rozmanitosť a mnohé typické živočíchy už v súčasnosti pri Medveďovskom ramene nenájdeme.

Situácia by sa mala zlepšiť v roku 2013 vďaka medzinárodnému projektu LIFE (LIFE07 NAT/SK/000707), na ktorom spolupracujú vodohospodári, ochranári ako aj experti z Univerzity Komenského v Bratislave. Vďaka finančnej podpore Európskej komisie a Ministerstva životného prostredia sa začali realizovať práce na sprietočnení Medveďovského ramena. V priebehu niekoľkých posledných týždňov bol postupne odstraňovaný umelo navezený a naplavený materiál v úseku jedného z bývalých vtokov do ramena. Revitalizačné práce sa začali v oblasti riečneho kilometra 1808 v novembri a ukončené budú v piatok 14. decembra 2012. Vďaka týmto ochranárskym opatreniam bude počas väčšiny roka obnovená komunikácia ramena s Dunajom, voda bude opäť prinášať živiny a potrebný kyslík. Pri priemerných vodných stavoch bude obnovené prúdenie vody v ramene, čo významným spôsobom zlepší životné podmienky pre mnohé riečne organizmy. Pozitívny efekt sa prejaví aj u suchozemských živočíchov, ktoré sú na obnovený biotop viazané svojim hniezdením alebo potravne.

Týmto ale snaha ochranárov o revitalizáciu dunajských ramien nekončí. V rámci projektu Ochrana vtáctva Podunajska už teraz pracujú aj na príprave sprietočnenia Veľkolélskeho ramena nachádzajúceho sa o 20 km nižšie po prúde Dunaja. V ďalších projektoch sa ráta zasa  s oživením ramien Dunaja v okolí Bratislavy – napr. Devínskeho a Karloveského rameno.

 

 


Fotogaléria k článku:

159
Autor: redakcia - tlačové správy

Komentáre k článku:

Komentovať môžu:
registrovaní menom
registrovaní nickom
›VŠETCI‹

UPOZORNENIE: Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.

Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.

Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy. Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

Pridať komentár
Kto je online
Vyhľadávanie
Zdravotnícke pomôcky Označenie inzercie
Posledné komentáre
Bottom panel

© www.regiononline.sk všetky práva vyhradené. Obsah novín je chránený autorským zákonom č. 618/2003 Z.z. a medzinárodným právom.
Prepis , šírenie, či ďalšie kopírovanie tohto obsahu alebo jeho časti, a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu vydavateľa alebo autora článku zakázané.
Design: © Mgr. Matej Fraňo Logo a názov novín: © Miloš Majko
Noviny sú aktualizované priebežne.
Články uverejnené na www.regiononline.sk neprechádzajú jazykovou korektúrou.
Redakcia a vydavateľ novín nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov. Redakcia a vydavateľ nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v novinách.

Webdesign