Prihlásiť sa Prihlásiť sa | Registrácia Nová registrácia
EchoLink | Rescue Online | Escape Online | Sereď Online | Sereď Online - archív | Reportér 24

ISSN 1338-0389   Dnes je 20. 5. 2019, meniny oslavuje: , zajtra RSS Export článkov
Top panel

Rubriky

V sobotu sa v Bratislave pochodovalo za zdravé potraviny a plodiny bez GMO

159

Mária Potočnáková  |MM|  V sobotu 25. 5. sa v Bratislave na námestí SNP uskutočnila skvelá akcia ľudí spojená s infostánkovaním, spoznávaním ale zároveň aj prípravou transparentov na následný pochod Za zdravé potraviny a plodiny bez genetickej modifikácie aj na Slovensku. Súčasťou bolo predstavenie chystanej petície, infostánky alternatív namiesto GMO ako sú Komunitné záhrady (https://www.facebook.com/komunitne.zahradyBA/info ), Predaj z dvora (www.predajzdvora.sk) či Ekotrend Slovakia (www.ecotrend.sk) (zväz ekologického poľnohospodárstva).

               

                Rečníckymi vystúpeniami prispeli Martin Chudý (www.martinchudy.blog.sme.sk ) ako autor petície, ktorá bude spustená už čoskoro, Miloš Homola za Ekotrend Slovakia, Daniel Lešinský z o. z. Cepta (www.cepta.sk ), ktorý sa dlhodobo venuje problematike GMO na Slovensku, Martin Jankovič predstavil projekt Komunitných záhrad, ktoré predstavujú alternatívu k intenzívnemu, monokultúrnemu poľnohospodárstvu s GMO. Požiadali sme o príspevok aj Nicolasa Girouxa, ktorý je Francúz, ale žije na Slovenku, ako vníma on GM problematiku a jeho postoj voči Monsantu - priniesol naozaj zaujímavý dlhý prejav. Takisto nás o rečnícke vystúpenie spontánne požiadal aj rapper, ktorý sa nazýva Ekcelent a keďže celá akcia bola dobrovoľnou iniciatívou rôznych ľudí, ktorí sa naozaj spoznávali pri organizácii, tak s tým nebol najmenší problém.

                Pochod sa uskutočnil aj v rámci celosvetovej akcie "March against Monsanto", ktorý prebehol súbežne napríklad aj v susednom Rakúsku a v ďalších takmer 350 krajinách sveta, kde sa rozhodli ľudia prejaviť nesympatie nielen GMO ale aj tejto nadnárodnej spoločnosti, ktorá si drží svoje prvenstvo na trhu s GM osivami a takisto presadzuje používanie herbicídu Roundup, ktorý sa používa aj na Slovensku tak v poľnohospodárstve, záhradkách ako aj v lesníctve.

                Medzi infostánkami ste preto mohli nájsť aj Priateľov Zeme SPZ (www.spz.sk) a Lesoochranárske zoskupenie Vlk (www.wolf.sk ). Prišli nás podporiť aj včelári (www.sosvcely.sk).

 

                Zhromaždenia a pochodu sa zúčastnilo odhadom (podľa názorov účastníkov) približne 200 ľudí.

                V tento deň sme zároveň odštartovali putovnú výstavu, kde zbierame výroky rôznych ľudí zo Slovenska k téme GMO a aj s fotografiami. Ďalšia výstava sa uskutoční na Ekofeste v Trnave 22. 6. Máme záujem zbierať výroky ďalej a vystaviť ich na viacerých ďalších letných festivaloch v rámci Slovenska.

 

                Celé akcia a aj samotný pochod sa stretol s neočakávaným úspechom aj napriek tomu, že ide o kontroverznú tému, o ktorej sa na Slovensku málo hovorí. Pochodujúcich veľmi potešilo, keď im niektorí okoloidúci začali tlieskať a takisto zopár z nich sa aj pridalo.

                Pochod sa začal o 14:00 a smeroval najprv k Ministerstvu životného prostredia a následne k Ministerstvu pôdohospodárstva a rozvoja vidieka.

                Ľudia skandovali heslá ako Stop GMO a Slovensko bez GMO. Taktiež sa k tomu pripojili aj početné transparenty ako "Chceme vedieť čo jeme", "Nie sme dobrovoľníci na testovanie GMO", ale aj adresované priamo spoločnosti "Monsanto" - Experiment na ľuďoch".

                Pochod slovne sprevádzal Daniel Lešinský za čo mu patrí poďakovanie.

                Ministerstvám ľudia zanechali odkaz v podobe pásky, ktorou by si želali výrazne označiť polia, kde sa pestujú geneticky modifikované plodiny na Slovensku.

                Lokality na výskum sú zverejnené, avšak konkrétne miesta, kde sa to pestuje na komerčné účely zverejniť nechcú, pretože sa odvolávajú aj na obchodné tajomstvo a iné dôvody, ktoré sú z hľadiska účastníkov a podporovateľov pochodu neprijateľné, pretože na Slovensku sa iba 200 metrov od normálnej kukurice môže pestovať GM kukurica.

                GM kukurica je známa aj svojím BT toxínom, ktorí roztriešti žalúdok akéhokoľvek hmyzu, ktorý sa doňho zahryzne. Štúdie ukázali, že BT toxín sa našiel v telách tehotných žien, čo vyvracia tvrdenie, že BT toxín sa do nášho tela už dostať nemôže.

                Prenosu peľu sa obávajú najmä ekologickí poľnohospodári, ktorí majú GMO zakázané, pretože ani oni nepoznajú konkrétne miesta komerčného pestovania.

 

                Táto akcia mala za úlohu odštartovať možné zmeny na Slovensku, preto nasleduje list Ministerstvu životného prostredia a Ministerstvu pôdohospodárstva Slovenskej republiky.

                Čoskoro odštartujeme aj petícius požiadavkami na stransparetnenie procesu schvaľovania GMO v SR a na podporu zákazu pestovania a používania GMO v slovenskom poľnohospodárstve, či potravinárstve.

              


Fotogaléria k článku:

159
Autor: Barbora Prostredná
159
Autor: Barbora Prostredná
159
Autor: Barbora Prostredná

Zobraziť všetky fotografie
159
Autor: Barbora Prostredná
159
Autor: Barbora Prostredná
159
Autor: Barbora Prostredná


Skryť všetky fotografie

Komentáre k článku:

Komentovať môžu:
registrovaní menom
registrovaní nickom
›VŠETCI‹

UPOZORNENIE: Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.

Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.

Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy. Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

Pridať komentár
Kto je online
Vyhľadávanie
Zdravotnícke pomôcky Označenie inzercie
Posledné komentáre
Bottom panel

© www.regiononline.sk všetky práva vyhradené. Obsah novín je chránený autorským zákonom č. 618/2003 Z.z. a medzinárodným právom.
Prepis , šírenie, či ďalšie kopírovanie tohto obsahu alebo jeho časti, a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu vydavateľa alebo autora článku zakázané.
Design: © Mgr. Matej Fraňo Logo a názov novín: © Miloš Majko
Noviny sú aktualizované priebežne.
Články uverejnené na www.regiononline.sk neprechádzajú jazykovou korektúrou.
Redakcia a vydavateľ novín nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov. Redakcia a vydavateľ nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v novinách.

Webdesign