Prihlásiť sa Prihlásiť sa | Registrácia Nová registrácia
EchoLink | Rescue Online | Escape Online | Sereď Online | Sereď Online - archív | Reportér 24

ISSN 1338-0389   Dnes je 26. 5. 2019, meniny oslavuje: , zajtra RSS Export článkov
Top panel

Rubriky

Vykurovanie plynom môže byť životu nebezpečné

KRPZ Banská Bystrica |MM| V poslednom období sa polícia zaoberala viacerými prípadmi priotrávených osôb. Išlo o domácnosti vykurované plynovým kotlom. V každom prípade boli kotle prevádzkované nesprávne, čoho následkom došlo k ohrozeniu života, aj s tragickým koncom.

            V uplynulých dňoch polícia skúmala príčiny priotrávenia osôb oxidom uhoľnatým vo viacerých rodinných domoch. Znalci z Kriminalistického a expertízneho ústavu v týchto domácnostiach zisťovali dôvody prítomnosti jedovatého plynu. Domácnosti boli vykurované plynovými kotlami, ktoré neboli prevádzkované bezpečne.

Vo všetkých rodinných domoch, boli splodiny z kotlov odvádzané priamo do komína. Každý dom mal kvalitné plastové okná a dvere, ktoré ho hermeticky uzatvárali. Ani v jednom prípade nebol zabezpečený nepretržitý dostatočný prívod vzduchu potrebný na štandardnú prevádzku kotla. Stavebné otvory slúžiace na prívod vzduchu do kotla boli nedostatočné alebo dodatočne zakryté. Komíny na odvádzanie spalín na tento účel konštrukčne nevyhovovali. Z uvedených dôvodov došlo k postupnému spotrebovaniu kyslíka z priestorov domu a k nedokonalému horeniu plynu. Kriminalistickí experti zistili, že zmenou tlaku vzduchu sa splodiny obsahujúce oxid uhoľnatý hromadili v priestoroch, kde sa nachádzali osoby.

 

Aby sa podobné prípady otravy oxidom uhoľnatým neopakovali, je potrebné:

·      skontrolovať prítomnosť stavebných otvorov určených na nepretržitý prívod spaľovacieho vzduchu (potrebný na bezpečnú prevádzku plynového kotla),

·      skontrolovať technický stav komínov, do ktorých sú splodiny z horenia z plynových kotlov odvádzané.

 

            Vykurovacie obdobie je v plnom prúde a kolísanie teplôt a tlaku vzduchu vytvára ideálne podmienky pre vznik takýchto situácií. Nevedomosť a neinformovanosť pri nesprávnom prevádzkovaní plynových kotlov môže mať pritom aj tragické následky.     


Komentáre k článku:

Komentovať môžu:
registrovaní menom
registrovaní nickom
›VŠETCI‹

UPOZORNENIE: Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.

Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.

Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy. Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

Pridať komentár
Kto je online
Vyhľadávanie
Internet Označenie inzercie
Posledné komentáre
Bottom panel

© www.regiononline.sk všetky práva vyhradené. Obsah novín je chránený autorským zákonom č. 618/2003 Z.z. a medzinárodným právom.
Prepis , šírenie, či ďalšie kopírovanie tohto obsahu alebo jeho časti, a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu vydavateľa alebo autora článku zakázané.
Design: © Mgr. Matej Fraňo Logo a názov novín: © Miloš Majko
Noviny sú aktualizované priebežne.
Články uverejnené na www.regiononline.sk neprechádzajú jazykovou korektúrou.
Redakcia a vydavateľ novín nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov. Redakcia a vydavateľ nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v novinách.

Webdesign